Ziraat Bankası EFT Saatleri

Ziraat Bankası EFT Saatleri. Türkiye’nin en eski bankası olan Ziraat Bankası, 1863 yılında Osmanlı Devleti tarafından kurulmuştur. Türkiye’de yer alan üç kamu bankasından birisidir.

Ziraat Bankası EFT saatleri bilgilerinin de yer aldığı banka bireysel müşterileri için mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, krediler, kartlar, ödemeler, sigorta ve emeklilik, doğrudan bankacılık gibi birçok finansal ürünleri ve hizmetleri sunmaktadır. Ziraat Bankası EFT saatleri bilgilerinin olduğu bankanın girişimci müşterileri için, mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, krediler, kartlar, dış ticaret, nakit yönetimi, POS hizmetleri, dış kaynaklı krediler gibi finansal hizmet ve ürünler mevcuttur. Ziraat Bankası kurumsal müşterileri için birtakım finansal hizmet ve finansal ürünler sunmuştur. Bunlar, mevduat ürünleri, yatırım ürünleri, nakdi krediler, gayrinakdi krediler, dış kaynaklı krediler, dış ticaret, nakit yönetimi kartlar gibi ürün ve hizmetlerdir.

EFT İşlemi Nedir?

Açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT bir banka hesabına sahip kişinin, farklı bir banka hesabına sahip bir kişiye Türk Lirası cinsinden para aktarması işlemine denir. Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini internetin bulunduğu her yerden gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz yapmış olduğunuz EFT işleminizi kaydederek, bir sonraki gerçekleştireceğiniz işlemde vakit kaybetmeden daha hızlı bir şekilde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. İsterseniz Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT İşleminiz için bankanıza düzenli EFT talimatı vererek, daha kısa sürede işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini bankanızın size sunduğu finansal hizmetlerden olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, bankanızın şubeleri ve ATM’leri gibi farklı seçeneklerden birini tercih ederek, sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Para transferi işlemi için başka bir seçenek olan havale işlemini de aynı kolaylıkla yapabilirsiniz. Havale işlemi aynı bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleşen, para birimi fark etmeksizin yapılan para transferi işlemidir. Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işleminde olduğu gibi havale işleminizi internet üzerinden, bankanızın sunduğu finansal hizmetlerden olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık ya da bankanızın herhangi bir şubesi ve ATM’lerle gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Ziraat Bankası EFT Saatleri
Ziraat Bankası EFT Saatleri

EFT sistemi Türkiye’de ilk defa 1992 yılında Merkez Bankası tarafından Türk bankacılık sektöründe faaliyete geçirildi. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından işletilir ve Merkez Bankası sistemle ilgili her türlü sorunu üstlenmiştir.

Ziraat Bankası EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini gerçekleştirebilmeniz için dört farklı bileşene ihtiyacınız vardır. Bu dört farklı bileşen; gönderici, göndericinin bankası, alıcı, alıcının bankası gibi bilgilerden oluşmaktadır. Bilgileri sisteme doğru bir şekilde aktardığınız zaman EFT işleminizi başlatmış olacaksınız. Bu aşamadan sonra sistem banka hesabınızda hem EFT işlemi için yeterli miktar hem de EFT hizmet bedelini de karşılayacak yeterli miktarın olup olmadığının kontrolünü sağlar. Hesabınızda yeterli miktarda para varsa, sistem bir sonraki adım olan onay kısmına geçer. Merkez Bankası’nın EFT sistemi onay verdikten sonra işleminiz tamamlanır. Gönderdiğiniz miktar karşı bankanın hesabına sahip kişiye kısa bir süre içerisinde aktarılır. Eğer hesabınızda bu işlemleri karşılayacak yeterli miktar yoksa sistem EFT işleminizi bekletmeye alarak, ödeme kuyruğu adı verilen sırada bekletir.

Ziraat Bankası EFT Saatleri Ne Zamandır?

Bankacılık sektöründe, her bankanın kendisinin belirlemiş olduğu EFT işleminin saatleri farklıdır. Ziraat Bankası EFT saatleri, hafta içi her gün 08.30 ve 17.00 arasındadır.

Ziraat Bankası EFT saatleri dışında EFT işleminizi gerçekleştirirseniz, EFT işleminiz bir sonraki günün mesai saatlerine kadar bekletilir. Bu bekleme aşaması sırasında işleminizle ilgili sorun oluşma ihtimali olduğu için, EFT işleminizi hafta içi her gün mesai saatlerinizde yapmanızda fayda vardır. Ziraat Bankası EFT saatleri dışında gerçekleştirdiğinizde bazı bankalar bunun için ayrıca ücret almaktadır.

Ziraat Bankası EFT işleminin zaman sınırlaması vardır. Çünkü EFT işlemi iki farklı banka tarafından gerçekleştirildiği için, her iki bankanın ortak mesai saatleri içerisinde işlemin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Bireysel ve kurumsal banka müşterileri, bankaların onlara sunmuş olduğu finansal hizmet olan internet bankacılığı üzerinden elektrik, su, doğalgaz, internet, cep telefonu gibi faturalarını, kirayı, okul taksitini ve bağışlarını EFT işlemi ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir