Yeni Girişimci Desteği

Yeni Girişimci Desteği. Ülkemizde dinamik iş sahaları için çok sayıda teşvik programları aktif hale gelmiştir. Bilgili, iş becerisi almış çeşitli iş sahalarında faaliyet göstermek sağlanan desteklerden yararlanmak amacıyla birçok birey bu girişimcilik programlarına başvurmaya başlamışlardır. Yeni girişimci desteklerinden yararlanmak isteyen bireylerimizin son olarak 1 yıl içerisinde faaliyet gösteren bir iş kurumuna sahip olmamaları ve herhangi bir tüzel kişi işletmesinde %50 oranından fazla bir oranla ortak bulunmaması gerekmektedir.

Öncelikli olarak size sağlanacak desteklerden yararlanmak için yeni girişimci desteği programlarına katılmanız ve belgenizi almanız gerekmektedir. Bu programların amaçları iş becerilerini öğrenme, becerilerine uygun iş alanlarına yönelme, kendi sorumluluklarını öğrenme ve iş fikirleri üretebilmek için çok önemli adımlar atılmaktadır. Eğitimi yapılan alanlar ise KOSGEB birimleri, KOSGEB tarafından hazırlanan Ulusal ya da uluslar arası programlar, KOSGEB işbirliği ile hazırlanan çeşitli kurum ve kuruluşlar ile üniversitelerinin açmış oldukları girişimcilik derslerine katılabilirler.

Yeni Girişimci Desteği Sağlanan Destekler Nelerdir?

Yeni Girişimci Desteği
Yeni Girişimci Desteği

İşletme kuruluşları için verilen destek , destek oranına göre belirlenen 1. ve 2. bölgelerde geri ödemesiz şekilde 2.000 TL, kuruluş dönemine geçilmiş ve makine, ofis ve yazılım destekleri için geri ödemesiz bir şekilde yine destek sağlanan 1. ve 2. bölgelerde iseniz 18.00 TL, işletmenizin giderleri için yine geri ödemesiz şekilde 30.000 TL ve aynı zamanda kadın girişimcilere , gazilere ve 1. dereceden şehit yakını ile engelli girişimcilere ise bu oran %80 civarında uygulanır. Kurulan işletmenin 24 ay diliminde alınacak olan makine ve yazılımları için ise geri ödemeli şekilde 100.000 TL yeni girişimci desteği sağlanmaktadır. Aynı zamanda girişimci almış oldukları desteklerin sürecinde herhangi bir işletmede SGK yapılandırmalarına göre çalışmış olmaması gerekmektedir.

Hem kuruluş hem de işletmelerin geliştirilmesi sırasında alabileceğiniz bu destek programları için KOSGEB merkezlerinde birçok etkinlik düzenlenmektedir. Bu etkinliklerden Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ise, yatırımcılar için olmazsa olmaz olarak nitelendirilebilecektir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir