Viop Nedir

VİOP Nedir, VİOP Yatırımının Avantajları Nelerdir? Borsa İstanbul’a bağlı ancak İzmir’de kurulan Vadeli İşlem ve Opsiyon piyasası VİOP, kıymetli maden, vadeli işlem ve pay gibi kategori tek bir çatı altında toplayarak yatırımcılara kolay, hızlı ve güvenilir bir sistem ile hizmet veriyor.

İşlemlerin spot piyasalardan al – sat yapılması, risklerden korunma, spekülasyonlardan faydalanma gibi konularda işlem yapabilmenizi sağlam bu piyasa sistemi, vadeli işlem mantığıyla çalışmaktadır. Vadeli işlemler ise ileri tarihlerde yapılacak olan yatırım aracının bugünden alınıp, satılma işlemidir. Bu işlemler Dolar, Euro gibi günlük hayatımızda kullandığımız yatırım amaçlı kağıtlardan daha çok değerli madenler, pariteler, emtialar, tahviller gibi sözleşme dayanaklı yatırım ürünleridir.

VİOP kısaca hangi vade sonunda alınıp, satılacağı sözleşmenin ilk maddeleri arasında yer alır. Bununla beraber hangi miktarda, nitelikte, fiyatta alınıp satılacağı gibi bilgilerinde yer aldığı sözleşme ile belirlenmiş bir yatırım şeklidir. Vade süreleri ise ülkemiz borsası Borsa Istanbul’da 2 ay olarak belirlenmiş örnek olarak Şubat ve Nisan olarak vade belirtilerek işleme başlanılmaktadır.

VİOP Nedir? Riskten Korunma Hedge amacıyla VIOP Kullanmak

Viop Nedir
Viop Nedir

Piyasada oluşan risklere karşı mevcut yatırımını olan parasını hedge etmek isteyen kişi, vadeli işlemlerini sabitleyerek VIOP ile mevcut risklerden korunarak yatırım yapabilir.

Spekülatif Amacıyla VIOP kullanmak

Kelime anlamına bakıldığın ve borsa ile düşünüldüğünde kötü bir anlam içerse de aslında spekülatif artışları avantaj olarak kullanabilirsiniz. Bu sadeye yatırımlarınız anlık olarak kazançlarını yükseltebilir. Daha fazla kar ederek ciddi rakamlara ulaşabilirsiniz.

Arbitraj Amacıyla VIOP kullanmak

Risklerden korunmak amacıyla yapılan işlemlerden biri olan arbitraj, alınan malı yüksek fiyattan satıp, farklı bir ürünü düşük bir fiyat üzerinden alma işlemidir. Bu sayede aradaki fark oluşacak olan riski en aza indirmeye yarayacaktır. VIOP sistemlerinde bu şekilde arbitraj aracını kullanarak da ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

Yatırım sistemlerini kullanmadan önce mutlaka onaylı ve tecrübeli yerlerden eğitim almalı ve yazılım sistemlerini de kullanmayı öğrenerek kendinize temel bir alt yapı oluşturabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir