Ventolin Şurup Ne İşe Yarar

Astım, kronik bronşit, amfizem gibi hastalıklara sahip olan bireyler ventolin şurubu oldukça sık kullanırlar. Siz de Ventolin şurup ne işe yarar sorusunun cevabını arıyorsanız doğru sayfadasınız. Bu yazımızda ventolin şurubun  yan etkileri, ventolin şurup güncel fiyatı, ventolin şurup nasıl kullanılır gibi konuları ele alacağız.

Ventolin şurup nedir? Ventolin Şurup Ne İşe Yarar

Genellikle astım tedavisinde kullanılan ventolin şurup akciğerlerde bulunan hava yollarındaki kasların gevşetilmesini ve genişletilmesini sağlar. Ventolin şurubun bu etkisiyle akciğere hava giriş çıkışları daha rahat sağlanır. Bu sayede ventolin şurup nefes darlığı çeken kişilerin rahatlamasını sağlamaktadır.

Ventolin şurup ne işe yarar?

Ventolin spreyi ve şurubu nefes darlığı, astım, kronik astım, kronik bronşit, hırıltılı nefes alma gibi durumların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca KOAH hastalarının rahatlatılabilmesi için de kullanılmaktadır. KOAH belirtilerini en aza indirgendiği gözlenmiştir. Ayrıca astım hastalarının da astım krizlerinde oldukça başarılıdır. Ventolin kullanan astım hastaları krizleri en ufak şekilde atlatabilirler. Fakat bu ilacı doktor tavsiyesi ile kullanmanız gerekmektedir. Kendi kararınızla bu ilaca bağlı kalmamalı, doktorunuza danışmalısınız. Sprey olan ilaç genellikle yetişkinler içindir. Ventolin şurup ise genellikle çocukların tedavilerinde kullanılır.

Ventolin şurup nasıl kullanılır?

Ventolin Şurup Ne İşe Yarar
Ventolin Şurup Ne İşe Yarar

Ventolin şurup az evvel de belirttiğimiz gibi doktor talimatları ile birlikte kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi dışında kullanımınız ya da yanlış kullanımınız hastalığın seyrini olumsuz yönde etkileyebilir.

Eğer doktorunuz ventolin şurubu kullanabileceğinizi söylediyse o zaman aşağıdaki talimatlar eşliğinde kullanabilirsiniz.

  • İlacı kullanmadan önce mutlaka ilacı çalkalamanız gerekmektedir. Doğru dozda içmeniz de oldukça önemlidir. Dolayısıyla iyi kontrol etmelisiniz.
  • 2-6 yaş aralığındaki çocuklar için günlük kullanım 3 veya 4 kez yarım ölçektir. Eğer krizlerin durumu kötüyse 1 doz da kullanılabilir.
  • 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için günde 3 veya 4 kez yarım veya tam ölçek kullanılabilir.
  • 12 yaş üzeri çocuklarda ve yetişkinlerde ise günde 3 ila 4 doz arasında 1 ya da 2 ölçek alınması gerekir.
  • Yaşlı bireylerde ise günde 4 doz 1 ölçektir.

Ventolin şurubu aç ya da tok karna kullanmanızın bir önemi yoktur. Her koşulda kullanabilirsiniz.

Ventolin şurup yan etkileri

Ventolin şurubun aslında pek fazla yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat karın ağrısı, nefes darlığı, boğazda şişlik gibi durumlar çok çok nadir olsa da görülebilir. Bunun yanı sıra baş ağrısı, çarpıntı gibi yan etkiler de olabilir. Bunların görülmesi halinde doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Ventolin şurup fiyatı

Ventolin şurubun güncel fiyatı 9.90 TL’dir. Yine de en güncel fiyatı öğrenmek için eczacınızla konuşabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir