Vadeli Dolar Hesabı

Vadeli Dolar Hesabı. Birikimlerinde kar elde etmek isteyen kişilerin bankalar tarafından sunulan birkaç avantajlı hesap açımları mevcuttur. Bunlardan birsi olan vadeli dolar hesabı için bireylerin aklında bulunması gereken bir bilgi ise, yatırılacak olan döviz miktarının kur cinsinden değerine göre işlem yapılmalıdır. Yani yatırılacak olan döviz miktarının kuru hangi gün düşükse satım alınması daha doğru olur. Bu bağlam da kişi gerçekten daha çok kar elde edecek ve döviz kurunun değerlenmesinde etkili olacaktır. Bireylerin bankalardan açtıracak olduğu vadeli döviz kuru içini ilk önce en yüksek faiz oranı veren bir banka tespit etmesi de bireylerin yararına olacaktır.

Ancak bireyler daha önceler de açtırmış olduğu vadeli hesabı bozdurmuş dahi olsalar yaptıracakları faiz oralarında yararlanmak tamamen hakkıdır ve bu karıştırılmamalıdır. Bankalar ile görüşülerek vade ve faiz oranlarının belirlenmesi ve bu yol ile açılması en doğrusu olarak gösterilen  Vadeli Dolar Hesabı, piyasa verileri ve sistemi ile çok ilgilenmeyen yatırımcılar için en doğru para değerlendirme yöntemidir. Açılan dolar hesabının en az 29 gün süre ile vadeli olarak açılması ve 1.7 ile 1.9 faiz oranları arasında hesap açılması mümkün kılınmaktadır.

Vadeli Dolar Hesabı Riski Var Mıdır?

Vadeli Dolar Hesabı
Vadeli Dolar Hesabı

Vadeli dolar hesabı açıldıktan sonra kişi kendi rızası ile vadeyi bozdurabilir ancak bu kez kişi, faiz oranlarından faydalanmak için bankaya talepte bulunamaz. Vade içerisinde kişi herhangi bir para çekimi yaptığında bu kesintisiz vade hesabından yapılmalıdır. Aksi halde faiz uygulamasında kişi zarar görecek durumdadır. Ayrıca hesaptan, TL hesabına geçiş için bankaya bir talepte bulunmanız yeterli durumda olacaktır. Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu, elektronik ortam ile birlikte artan ve işleri kolaylaştıran internet bankacılığı yardımı ile dövizlerinizi kontrol edebilir hesabınızda ki para akışlarını inceleyebilirsiniz.

Ayrıca bu hesabının riskine değinecek olur isek, vadeli dolar hesabının herhangi bir riski bulunmamaktadır. Aksine vadeli hesap, getirdiği faiz oranları ile birlikte yatırımcılarına yüksek oranda para kazandırabilmektedir. Bunun için yatırılan bankada ki vade hesabı ve faiz oranları kesinlikle dikkate alınmalı ve işlemler bu faiz oranlarına göre yürütülmelidir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir