Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Ticari kredi notu aslında en önemli bir derecelendirme ve takibe ihtiyaç duymaktadır. İş Alımlarına, İhale vb durumlarda Bankalardan alınan Teminat Mektuplarının güvenirliği daha doğrusu gerçekliği önemlidir. Findeks‘ in vermiş olduğu bu sorgulama sistemi sayesinde bir çok risk te ortadan kalkmış olacak ve bununla birlikte daha güvenli ticari ilişkiler geliştirilecektir. Kısaca İşletmelerden alınan teminat mektuplarının muteber ve güncel olup olmadıklarının Findeks sistemi üzerinden öğrenildiği servistir.

Teminat mektubu, bir malın yerine ulaştırılması, bir işin yapılmasına benzer durumlarda banka tarafından verilen ve konu üzerindeki işin vaktinde ve büsbütün yapılmasını taahhüt eden, yapılmadığı zamanda taahhüdü üzerine alan tarafın ödemesi gerekli olan borç tutarı bankanın ne olursa olsun ödeyeceğine nazaran düzenlediği mektuptur.

Büyük projelerde, teminat mektuplarının yürürlülüğünün denetlenmesi oldukça önemlidir.Teminat Mektubu Durum Sorgulama Hizmeti aracılığıyla bankanın aranmasına veya yazışma metni yazılmasına gerek kalmamaktadır.

Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Teminat Mektubu Durum Sorgulama
Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Bankalarca düzenlenen teminat mektubunu elinde bulunduran tarafın mektup bilgilerini sisteme girmesiyle anlık sorgu yapılmakta ve mektubu hazırlamış olan bankadan anlık bilgi alınarak, soruşturma yapan tarafa mektubun banka gözetiminde yürürlülük durum bilgisi iletilmektedir.

Teminat Mektubu Durum Sorgulama Hizmeti sayesinde tarafın elinde bulundurmuş olduğu teminat mektubunun Banka İsmi, Şube İsmi, Teminat Mektubu Sıra Numarası, Ücret, Döviz Kodu ve Vade Bilgileri üstünden mektubun yürürlülüğünün denetlenmesi amaçlanmıştır.

Önemli Bilgiler

Yalnızca tarafı yurtiçinde bulunan mektuplar sorgulama boyutunda yer almaktadır.

Sisteme dahil  edilen bankalarca düzenlenmiş bütün teminat mektupları herhangi bir zaman kısıtı olmaksızın sorgulanabilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir