Şekerbank EFT Saatleri

Şekerbank EFT Saatleri. Türkiye’nin önemli bankaları arasında yer alan Şekerbank, 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla Eskişehir’de kurulmuştur. Bankanın kuruluş amacı, bölgedeki şeker pancarı üreticisi olanların ihtiyaçlarını finansal olarak sağlamak amacıyla kurulmuştur. 1956 yılında adını Şekerbank olarak değiştirmiştir. Bankacılık sektöründe yer alan Şekerbank EFT saatleri konusunda kast edilen EFT işlemi, diğer bankalar gibi Şekerbank’ın da en çok hizmet alan işlemidir.

Şekerbank finansal ürün ve finansal hizmet açısından müşterilerine geniş bir hizmet alanını sunmaktadır. Şekerbank EFT saatleri hizmeti olan Şekerbank bireysel müşterileri için, bireysel krediler, mevduat ve yatırım ürünleri, kredi ürünleri, emekli bankacılığı, ödemeler ve hizmetler, sigorta & BES, altın bankacılığı gibi finansal ürün ve hizmetleri müşterilerine sunmaktadır.

Tarım sektöründeki müşterileri için, tarımsal yatırım kredileri, tarımsal işletme kredileri, hasat kart, hasat POS, aile çiftliği, tarım kampanyaları, tarım sigorta, mevduat ve yatırım ürünleri gibi finansal hizmet ve ürünleri mevcuttur. Esnaf ve işletmeciler için sektörel destek ve işbirlikçileri, krediler, ticari kartlar, nakit yönetimi, sigorta ve BES, mevduat ve yatırım ürünleri, üye iş yeri ve POS gibi finansal ürün ve hizmetleri sunmaktadır. KOBİ’ler için KOBİ krediler, dış ticaret ve finansmanı, nakit yönetimi, mevduat ve yatırım ürünleri gibi hizmetleri mevcuttur.

EFT Nedir?

Şekerbank EFT Saatleri
Şekerbank EFT Saatleri

Şekerbank EFT saatleri konusunda yer alan EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir. İlk olarak 1992 yılında Merkez Bankası tarafından bu sistemin bankacılık sektörüne girişi sağlanmıştır. Elektronik Fon Transferi Türk Lirası cinsinden iki farklı banka arasında gerçekleşen para transferini sağlayan bir sistemdir.

Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT sistemiyle ilgili kanunlar Merkez Bankası tarafından işletilmekte ve Bakanlar Kanunu tarafından oluşturulmaktadır.

Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemini, bireyler ya da kuruluşlar, çalıştıkları bankaların internet bankacılığı ve telefon bankacılığı hizmeti ile yapabilirler. İster kendi ödemelerinizi, ister başkasına ait ödemek istediğiniz her türlü faturalar, elektrik, doğalgaz, su, internet, cep telefonu, okul taksiti ve bağış gibi farklı alanlardaki ödemelerinizi EFT ile gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Şekerbank EFT saatleri işleminde yer alan EFT işlemi için 4 unsur vardır. Bu unsurlar gönderen, alıcı, gönderenin bankası ve alıcının bankası şeklinde sistemde yer almaktadır. Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemindeki bu unsurları doğru bir şekilde sisteme girdiğinizde, bankanız bu işlemi uygulamaya başlar ve kısa bir süre sonra onay aşaması banka tarafından başlatılır.

Şekerbank EFT saatleri işleminde bulunan EFT işlemi için banka hesabınızda yeterli miktarın olup olmadığı kontrol edilir. Eğer hesabınızda EFT işleminizi gerçekleştirebileceğiniz miktarda para varsa, banka tarafından işleminiz onaylanır ve işleminiz gerçekleşmiş olur. Para transferini gerçekleştirdiğiniz kişinin hesabına yatırdığınız miktar kişinin hesabına gönderilir. Eğer EFT işlemini gerçekleştirecek kadar miktar hesabınızda yoksa banka onay vermez ve işlem ödeme sırasında bekletilir.

Şekerbank EFT Saatleri Ne Zaman?

Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi mesai saatleri içerisinde 09.00 ile 17.15 saatleri arasında gerçekleştirilebilinir. Resmi tatil günleri hariç hafta içi her gün gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Şekerbank EFT saatleri dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri ertesi gün Şekerbank EFT saatlerinde işleme alınmaktadır.

Şekerbank EFT Ücretleri Ne Kadar?

 • Banka şubesi aracılığıyla kasadan yapılan Şekerbank EFT işleminin 42 TL ve 315 TL arasında değişen bir hizmet bedeli vardır.
 • Banka şubesi aracılığıyla hesaptan, Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi için banka 35.7 TL ve 315 TL arasında değişen bir hizmet bedeli talep eder.
 • Banka şubesi aracılığıyla isme gönderilen, Şekerbank EFT saatleri içerisinde yapılabilen EFT işlemi için banka 42 TL ve 315 TL gibi bir ücret almaktadır.
 • Kasadan ödeme şeklinde isme gelen EFT işlemi için banka 42 TL gibi bir ücret talep etmektedir.
 • Şekerbank EFT saatleri dışında yapılan EFT işlemleri için banka 50 TL ve 376.5 TL arasında bir ücret talep etmektedir.
 • EFT için haber verme işlemi için ise 2.25 TL istenilmektedir.
 • İade mesajı ile EFT işleminin yapılması durumunda hizmet bedeli alınmamaktadır.
 • İnternet bankacılığı ile EFT işleminin gerçekleştirilmesi durumunda 3 TL hizmet bedeli talep edilmektedir.
 • Telefon bankacılığı aracılığı ile EFT işleminin hizmet bedeli 12.50 TL’dir.
 • EFT için Swift gönderme işlemi için banka tarafından 37.5 USD talep edilmektedir.
 • ATM’lerden gerçekleştirilen EFT işlemi için banka 6 TL gibi bir ücret belirlemiştir.

Şekerbank EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şekerbank EFT işlemini eğer bankanın mesai saatleri arasında gerçekleştirdiyseniz o gün içerisinde banka uygulamaya alıyor. Daha sonra banka tarafından gerçekleştirilecek olan onay aşaması geliyor. Şekerbank EFT işlemi, hesabınızda göndermek istediğiniz miktarı karşılayacak kadar para varsa hemen onaylanır. EFT işleminin gerçekleşmediğini fark ederseniz, Şekerbank EFT işlemini banka aracılığı ile sorgulamanız gerekmektedir.

İsterseniz Şekerbank’a ait 444 78 78 numaralı müşteri hizmetlerini arayıp, işleminizin sorgulanmasını isteyebilirsiniz. Eğer telefon bankacılığı aktif üyeliğiniz varsa, telefon bankacılığı aracılığı ile EFT sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir