Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? Günümüzde teknoloji ile doğru orantılı olarak giderek artan sahte para dolandırıcılığı özellikle renkli fotokopi cihazlarının kullanıma girmesi ile daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu dolandırıcılık yöntemi için her geçen gün teknolojiden daha çok yardım alan dolandırıcıların işi de kolaylaşmaktadır. Fakat tüm bunlar için işyerleri ve kurumlar önlemlerini artırarak banknot sahteciliğinin önüne geçmeye çalışmaktadır. Özellikle bankalarda sahte banknot girişinin olması çok büyük zararlara neden olabilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti paralarının üzerinde toplam 12 adet güvenlik özelliği yer almaktadır. Dokunarak, bakarak ve açılı bakarak 10 adet güvenlik özelliğini kontrol edebilmektesiniz. Diğer 2 adet güvenlik özelliğini ise UV ışınları ve büyüteç yardımı ile görebilirsiniz. Tüm bu güvenlik noktaları ise tüm banknotlarda aynı yerlerde bulunuyor.

Banknotların Güvenlik Özellikleri

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

  • Holografik Şerit Folyo

Banknotun tasarımı ile uyumlu olarak çeşitli motiflerden oluşmaktadır. Farklı açılardan baktığınız zaman bu motiflerin renkli ve parlak yansımalar verdiğini görürsünüz. Dikdörtgen şeklinde olan TL harfleri küpüre dönüşür.

  • Emniyet Şeridi

Kâğıda gömülü bir şekilde bulunur ve üzerinde banknot miktarı ile TL harfleri, banknot ışığa tutulduğunda banknotun her iki yüzünden de kesintisiz bir hat şeklinde belirir.

  • Gizli Görüntü
Sahte Para Nasıl Anlaşılır?
Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Banknota yatay konumda ve göz hizası ile bakıldığı zaman Atatürk portresinin sağ alt köşesinde bulunan yedigenin içerisinde banknot miktarı görülür.

  • Filigran

Banknotun ön yüzünde yer alan Atatürk portresinin küçük olanı ile küpürün değerini belirten sayıdan oluşur. Banknotu ışığa tuttuğunuz zaman her 2 taraftan da görülebilmektedir.

  • Kabartma Baskı

Banknotun ön yüzünde yer alır, farklı yerlerde dokunularak hissedilir.

  • Görme Engellilere Yönelik Özellik

Banknotların ön yüzündeki ay-yıldız motifinin içinde banknot değeri ibaresiyle beraber holografik şeridin üzerinde yer alan dikdörtgenin alt ve üst kenarlarında “TCMB” ibaresi mikro ile yazılı bulunur.

  • Renk Değiştiren Şerit

Banknota farklı açılardan bakıldığı zaman altın sarısına dönüşmektedir. Üzerinde ise banknot değer ve TL harfleri yer alır.

  • Boyut Farkı

5 TL Banknot 64x130mm, 10 TL Banknot 64×136 mm, 20 TL Banknot 68×142 mm, 50 TL Banknot 68×148 mm, 100 TL Banknot 72×154 mm, 200 TL Banknot ise 72×160 mm ölçülerindedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir