Refinansman Kredisi

Hâlihazırda bulunan kredinin daha avantajlı bir kredi kullanılıp kapatılması işlemine Refinansman Kredisi (Kredi Yeniden Yapılandırma) denilmektedir. Yeniden yapılandırılan kredi genel olarak daha düşük faiz oranları içerir. Bu şekilde müşteriler daha düşük oranla, mevcutta kullanmış oldukları kredilerini kapatabilir hem de ödemelerdeki faizi düşürmüş olurlar. Büyük açıdan kolaylık sağlayacak bir durum olsa da bu kredi avantajlarının yanında ilk işlemler esnasında bazı masraflar da doğurmaktadır. Fakat bunlara oranla bu kredinin kişilere sağladığı avantajlar daha da baskın çıktığından birçok müşterinin tercih ettiği bir yapılandırma işlemidir.

Refinansman Kredisinin Avantajları Nelerdir?

  • Refinansman kredisi ile faiz ödemeleriniz düşer. Güncel faiz oranlarının değişikliği, sabit kalması durumlarında dahi Refinansman sizin aylık ödemelerinizi düşürerek, önceki dönemlere göre her ay kazanç sağlar.
  • Kredinin vadesi değişebilir. Refinansman sistemi ile kredinizin vadesini uzatabilir veya aylık ödemelerinizin de daha uzun vadelere yayılmasını sağlayabilirsiniz. Vadeyi artırmış olduğunuz zaman, faiz oranı aynı kalsa dahi aylık ödemelerinizde düşüş olacaktır.
  • Kredinin faiz türünü ve şartlarını değiştirebilirsiniz. Örnek olarak değişken faizli bir kredi kullanıyorsanız sabit faiz sistemine geçip aylık ödemelerinizi sabitleyebilirsiniz.

Refinansman Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeli?

Refinansman Kredisi
Refinansman Kredisi

Refinansman yapmak size her zaman avantaj sunmayabilir. Refinansman kredisine başvurmadan önce hesaba katmanız gereken bazı hususlar vardır.

  • Kalan anapara miktarı
  • Mevcuttaki faiz oranı
  • Mevcut kredinin kalan vadesi
  • Erken ödeme cezası (Mart 2007’den sonra düzenlenen yasa gereği kullanılan kredilerde refinansmana gidildiği takdirde kalan anapara miktarının %2’si erken ödeme cezası olarak tabir edilir)
  • Refinansmanın Masrafları (Açılacak olan yeni kredideki dosya açma, uzman incelemesi bedeli ve hukuki açıdan masraflar gibi)

Refinansman Kredisinin Masraflarının Hesaba Katılması

Refinansman işlemi, mevcutta bulunan kredinin kapatılması ve yeni kredi açılması demektir. Eski kredi kapatılmaktayken erken ödeme cezası denilen tutar uygulanabilir. Yeni kredi açarken de dosya masrafı ve bunun yanında ekspertiz (uzman incelemesi) ödemesi gibi bir takım ödemeler tekrar alınır. Refinansman kredisi için karar verileceği zaman mutlaka bunlar da hesaba katılmalıdır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir