Ptt EFT Saatleri

PTT EFT Saatleri. Para transferi işlemi, bankacılık sektöründe oldukça önemli bir işlemdir. Para transferi işlemi sayesinde, istediğiniz bankaya istediğiniz miktar parayı transfer edebilirsiniz.

Para transferi işleminiz için bankaların şubelerini ziyaret etmenize gerek yoktur. Para transferi işleminiz için bankaların internet şubelerini, eğer varsa mobil şubelerini, telefon bankacılığı hizmetini kullanabilirsiniz. İstediğiniz banka kanalını kullanarak para transferi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Para transferi işlemi adına kullanılan iki işlem vardır. Bunlardan birincisi, Elektronik Fon Transferi yani çok daha fazla bilinen ismi ile EFT işlemidir. EFT işlemi ile farklı bankalar arasında para transferi işlemi yapılmaktadır. Bir diğer para transferi işlemi ise havale işlemidir. Havale işlemi ile aynı bankanın farklı banka şubeleri arasında para transferi işlemi yapılmaktadır. EFT işlemi için bankalar, EFT işlem ücreti talep etmektedir. EFT işlemi için talep edilen ücretler, bankalar arasında farklılık göstermektedir. Çünkü her banka EFT ücretini yapmış olduğu masraflara göre belirlemektedir. EFT masrafları ise banka kanallarına göre farklılık göstermektedir. Havale işlemi için ise genel olarak bankalar herhangi bir ücret talep etmezler.

EFT işlemi için bankaların belirlemiş olduğu EFT saatleri vardır. Bankalar EFT saatleri içinde yapılan EFT işlemlerini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir. Her bankanın EFT saat aralığı farklıdır. Örneğin, PTT EFT saatlerinden bahsedelim.

PTT EFT Saatleri Nasıldır?

Ptt EFT Saatleri
Ptt EFT Saatleri

PTT EFT saatleri, PTT tarafından belirlenmiştir. PTT aracılığı ile EFT yapmak isterseniz, PTT EFT saatleri sabah saat 09.00 ile 17.00 arasındadır.

PTT aracılığı ile EFT işlemlerinizi eğer PTT EFT saatleri arasında yaparsanız, işleminiz 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşecektir. Eğer PTT EFT saatleri dışında EFT yaparsanız, işleminizin gerçekleşmesi için ilk EFT saatini beklemeniz gerekecektir. Örneğin, EFT saati 17.00’de bitiyor ve siz 17.15’te EFT yapmak istediniz, işleminiz gerçekleşmeyecektir. İşleminiz gerçekleşene kadar paranız hesapta bekleyecektir. İlk EFT saati olan diğer günün sabah 09.00’u ile birlikte EFT işleminiz gerçekleşecektir. Tabi ki hafta içi bir günde EFT yaptıysanız. Hafta sonu EFT yapılmamaktadır. Hafta içi bir günde EFT işleminizi yapmanız gerekmektedir.

Hafta sonu yapılan EFT işlemleri hemen gerçekleşmemektedir. EFT’nin yapıldığı bankada para bekletilmektedir. Fakat istenen hesaba hemen para transferi yapılmamaktadır. Örneğin Cumartesi günü EFT yaptınız, EFT işleminizin gerçekleşmesi için Pazartesi günü ve ilk PTT EFT saatleri olan 09.00’u beklemeniz gerekir. Aynı şekilde Pazar günü yapılan EFT işlemleri için de beklemeniz gerekecektir. Cuma günü EFT saatleri sonrasında yapılan EFT işlemleri de hafta sonu yapılmış gibi değerlendirilir.

EFT işlemleriniz için sizin bankanızın EFT saatleri önemli olduğu kadar para transferi yapmak istediğiniz bankanın EFT saatleri de önemlidir. Para transferi yapmak istediğiniz bankanın da EFT saatleri arasında EFT işleminizi yapmalısınız. Eğer her iki banka için de ortak EFT saatleri arasında EFT işleminizi yaparsanız, işleminiz 5 ile 10 dakika arasında gerçekleşecektir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir