otomatik ödeme talimatı nedir

Otomatik Ödeme Talimatı Nedir? Otomatik ödeme sayesinde faturalarınız bankanızda bulunan vadesiz hesabınıza tanımlanarak faturalarınızın son ödeme tarihinden önce otomatik olarak ödenmesi sağlanır. Otomatik ödeme talimatı vererek cep telefonu, doğalgaz, kablolu TV, su – elektrik vb. tüm faturalar ödenebilmektedir. Fakat fatura tutarınızın ödenebilmesi için mutlaka hesabınızda yeterli miktarda para bulunması gerekmektedir. Aksi halde ödeme işlemi gerçekleşmez.

Bazı bankalar hesabınızda para bulunmadığı durumlarda fatura ödemelerinizde kullanılmak üzere kredili mevduat hesabı açıp, hesabınızda yeterli miktarda para bulunmasa bile faturalarınızın zamanında ödenmesi konusunda hizmet sağlarlar. Kredili mevduat hesabının da size faizli olarak geri döneceğini unutmamalısınız ve herhangi bir problemle karşılaşmamak adına mutlaka hesap hareketlerinizi iyi takip edip zamanında ödemelerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Günümüzde pek çok banka sadece vadesiz hesap üzerinden değil kredi kartı ile otomatik ödeme talimatı verilmesine de olanak tanıyor. İnternet bankacılığı üzerinden, telefon bankacılığı veya ATM’lerden de ilgili faturanızın hizmet numarasını vererek ödeme talimatlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Nasıl Verilir? Otomatik Ödeme Talimatı Nedir?

otomatik ödeme talimatı nedir
otomatik ödeme talimatı nedir

Otomatik ödeme talimatı sizleri hem gecikmiş fatura derdinden hem de fatura ödenmemesinden dolayı kesilen elektrik, internet, su vb. hizmetlerin aksamasından kurtaracaktır. Otomatik ödeme talimatını da ilgili bankanıza talimat vereceğiniz faturaların hizmet numarasını ibraz ederek ATM, internet bankacılığı veya telefon bankacılığı aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

Vadesiz Hesaptan Otomatik Ödeme Talimatı

Otomatik ödeme talimatları sayesinde fatura ödemeyi unutma derdiniz ortadan kalkmış oluyor. Ancak vadesiz hesabınızda para bulunmadığı takdirde faturalarınızın ödenmesi gerçekleşmeyecektir. Üst üste birikecek olan birkaç faturanızın ödenmemesi halinde, elektriğiniz veya suyunuz gibi en önemli hizmetler aniden kesilip size zorluk oluşturabilir. Bundan dolayı hesabınızda bulunan paranızın miktarını her zaman kontrol etmelisiniz. Talimat vermeden önce de bağlı olduğunuz bankanın fatura ödeme günlerinde hatırlatma Sms’i gönderip göndermediğini de mutlaka öğreniniz.

Kredi Kartı ile Otomatik Ödeme Talimatı

Eğer ki bankanız size imkân sunuyor ve vadesiz hesabınız yerine kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verme hizmeti sağlıyorsa bu sayede faturanızın gününden önce ödenmeme riski azalacaktır. Ayrıca bazı bankalar kredi kartınızdan verdiğiniz otomatik ödeme talimatı sayesinde sizlere ekstra puan kazanma imkânı da sunuyorlar. Ancak vadesiz hesapta para miktarınızın takibini yaparken kredi kartınızda da limitinizin dolu olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Kredili mevduat hesabından gerçekleştirilen otomatik ödeme talimatlarını ise yüksek faizli maliyetlerden dolayı sizlere önermiyoruz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir