Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur? Kişilerin bankalardan çekmiş oldukları kredi konusunda, geri ödemelerinin nasıl yapılacağı sık sık düşünülen ve kişileri zorlayan bir konudur. Ölümün her ne zaman geleceği belli olmadığı için kişiler, kullanacakları kredi de ölüm durumunun olması gibi durumlarda neler yapacağını bilemez haldedir ve çok sık olarak bu konuyu araştırmaktadır. Kredi, kişilerin zorlu hayat şartlarında ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları bir haktır. Bu haktan yararlanmak için belirli bir kredi notuna ihtiyaç duyulur iken, bazen bu durumlar kefil veya ipotek olarak da karşımıza çıkabilmektedir. Kredi ödemelerinin yapılmaması durumunda kredi notu düşebilir, kişi kara listeye girebilir ve hukuksal süreç ile icra ve hapis cezaları gibi durumlarla da karşılaşılabilir. Kredi ödemelerinin yapılacağında, aylık net gelir ile ödenmesi en doğru yaklaşım olmaktadır.

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur
Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur

Bankaların, kişilerin talep etmiş oldukları kredi kullanımı gibi konularda şart sunmuş olduğu hayat sigortası kesinlikle itiraz edilmeden yapılması gereken bir detaydır. Kişiler aktif borç döneminde vefat ettiği takdirde, hayat sigortası yaptırılan şirket tarafından borç sahiplenilmiş olur. Tabii bu borç sahiplenilmesi olayını en çok konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi kredilerde görmekteyiz. Bilinmesi gereken bir detay da, kredi borcunun sigorta tarafından bankaya ödenmesi için mirasçılar tarafından bankaya bildirilmesi gerekmektedir. İntihar gibi bir ölüm durumlarında ise, sigortanın ölüm durumunu araştırıp ödeme yapmaya itirazda bulunma hakkı vardır. Belli bir uğraş sonucu vefat eden kişinin daha önce ki ödediği taksitler de geri alınabilir ama bu biraz zor ihtimal olarak görülebilir. Bunun için avukatlar aracılığı ile hukuksal işlem başlatmak gerekmektedir.

Taşıt kredisi ve konut kredisi gibi krediler de iş biraz daha farklılaşabilir. Bu durumlar da bankaya teminat olarak gösterilen, yani ipotek ettirilen araç veya konut, banka tarafından el konulma durumu ile karşılaşabilir. Bu durumda hukuki destek almak bir hak olarak sizlere teşhis edilmiştir. En doğru yolu bir avukat ile görüşülüp, kalan borç ve ipotek gibi durumların değerlendirilmesi en doğru yoldur. Kredi borçlusunun vefatında hiçbir hukuksal işlemden kaçınılmamalıdır aksine üstüne gidilmelidir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir