Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır? Ekim ayının içerisinde çıkan bir kanun ile kişilerin, bankalara olan ihtiyaç kredileri ve tüketici kredisi kapsamında vade oranları değişikliğe maruz kaldı. Önceki yıllarda 36 aya kadar vade yansıtılabilen kredi olanakları 48 aya kadar uzatıldı. Kişilerin kullandıkları ihtiyaç kredilerinin ödenememesi durumunda ise, bir başka hak olarak tanımlanan yapılandırma olanağı ise 72 aya kadar vadeli olarak uzatıldı. Unutulmamalıdır ki 72 aya kadar vadeli yapılandırma, yeni bir ihtiyaç kredisi olarak kullanılamaz. Mevcut olan kredi borcunun, borcun bulunduğu banka ile görüşülerek yapılandırma sürecine alınması gerekmektedir. 

Kredi borçlarının ödenmemesi gibi durumlarda, kredi notu olumsuz etkilenerek düşüşe geçecektir. Bunun akabinde daha sonra ki yıllarda kullanılmak istenilen kredi de olumsuz değerlendirmeye alınacaktır. Kredi Kayıt Bürosunun sunmuş olduğu verilere dayanarak kredi değerlendirmesi yapan bankalar, kredi notu düşük olan bireyler için kredi vermeye pek yanaşmazlar. Kredi notunun yükseltilmesi, önceki borçların kapatılması durumunda gerçekleşir ve kefil, ipotek gibi yollara başvurmaksızın en rahat şekilde kredi alabilmek için gerekli olan tek belge niteliğindedir.

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır

Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır
Kredi Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır

Her bankanın kendi faiz oranlarını belirlemekte özgür olduğunu varsayar isek, uygulanacak 72 ay vade de ne kadar faiz işler sorusuna net bir cevap verilemez. Bunun için borcunuzun olduğu bankanın şubesine giderek birebir görüşme yapabilir ve faiz oranlarını öğrenebilirsiniz. Daha sonra 72 aya kadar olan vade hakkınızı kullanmak için talepte bulunabilir ve borcunuzu yapılandırma işlemine alabilirsiniz. Yapılandırma yapmak isteyen bireyler için ek bilgi de sunacak olur isek, daha önce ki kredi borçlarından dolayı kırmızı kalem yemiş, kredi notu çok düşük olan kişiler ve kara listede yer alan bireyler bu yapılandırma fırsatından yararlanamayacaklardır.

Ancak bilinmelidir ki her düşüşün bir de yükselişi vardır. Yapılandırmaya aldığınız borcun ödemesini düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde kredi notunuz da yükselecektir. Kredi notunun yükselmesi ile birlikte bankalardan kredi veya kredi kartı imkanlarını daha kolay bir şekilde kullanabileceksiniz. Eğer kredi borcunuzu yapılandırmaya aldıysanız, aynı banka üzerinden kullandığınız kredi kartınız kullanıma kapatılacak ve iptal olacaktır. Bunun nedeni ise, yapılandırma sürecinde borcun üzerine ekstra borç eklenmemesi ve kişinin vade boyunca başka bir finansal borcu olmamasıdır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir