Kredi Risk Raporu Nedir

Kredi Kayıt Bürosunun Yeni Ürünü Findeks

Kredi Risk Raporu Nedir? Kredi Kayıt Bürosu’nun yeni ürünü olan Findeks kurumsal ve bireysel birimlerin kredi ödeme alışkanlıklarına istinaden raporlar hazırlayıp sunan oldukça faydalı bir sistemdir. Sistem birey ve kurumlara kendi finansal geleceklerini kendilerinin yönetmesi için oldukça önemli bir fırsat sunmaktadır.

Findeks Kredi Notu

Çok uzun dönemden beri bankalar kredi kararı vermek için kişilerin bireysel kredi notlarını referans almaktadır. Kredi notu sadece bankalar tarafından değil farklı finansal kurumlar, reel sektör ve kişilerinde referans olarak başvurdukları önemli bir karne niteliğindedir.

Kredi notu bankacılık sektöründen bulunan bireylerin kredi ödeme alışkanlıklarına istinaden hazırlanan risk raporunun özetidir. Detaylı rapor ile değerlendirme yapmak istemeyenler için kolaylık sağlamak adına hazırlanmıştır.

Findeks Ürünleri

Kredi Risk Raporu Nedir
Kredi Risk Raporu Nedir

Findeks hem sunmuş olduğu bireysel kredi risk raporu ve kredi notu hem de verdiği hizmetler ile öne çıkmıştır. Ülkemizde kredi not kontrolünü bireylerin kullanımına açmış olan sistem beraberinde de birçok yenilik getirmiştir. Sistem bireysel kullanımlar için uyarı hizmeti, risk raporu, not danışmanı ve takipçi gibi servisler sunarken ticari kullanımlar için ise çek endeksi, çek raporu ve 3.kişi raporlamaları gibi farklı servisler sunmaktadır.

Findeks Risk Raporu

Findeks Risk Raporu adından da anlaşıldığı gibi birey ve ticari kuruluşların risk değerlendirmelerini ve kriterlerini sunan oldukça yararlı bir rapordur. Risk raporu bireylerin aktif olarak hala devam eden ya da geçmiş beş yıl içerisinde kapanmış olan kredilerine dair ödeme geçmişlerini görüntüleyen bir rapordur.

Risk raporu oluşturulurken ülkemizdeki bankaların hepsinden ve diğer finans kurumlarından alınan aylık veriler kullanılmaktadır. Risk raporu bu sebeple her ay düzenli olarak güncellenmektedir. Söz konusu bilgiler alınarak sistemli bir şekilde düzenlenerek Findeks tarafından raporlanmaktadır. Risk raporu genel olarak şahısların taşıt, tüketici, konut kredileri, kredi kartları ve kredili mevduat hesapları gibi bilgilerinden oluşmaktadır.

Risk raporunu bireyler dilerlerse çalışmakta oldukları bankalardan da kolaylıkla temin edebilmektedirler. Ancak, her banka söz konusu rapor için kendi belirlediği tutarda bir bedel talep etmektedir. Söz konusu bedel hesabınızdan tahsil edilebileceği gibi kredi kartınızdan da çekilebilmektedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir