Kredi Notunu Arttırmanın 7 Basit Yolu

Kredi Notunu Arttırmanın 7 Basit Yolu. Kredi ya da kredi kartı başvurularında bankaların bireyleri değerlendirme aşamasında başvurduğu en önemli unsur kredi notudur. Bireylerin kredi notlarını yükseltmeleri de düşürmeleri de tamamen kendi inisiyatiflerindedir.

Bireylerin kredi notlarını yükseltmeleri de düşürmeleri de tamamen kendi inisiyatiflerindedir. Birçok insan kredi skorunun önemini başvuruda bulunduğu kredi ürünü ile ilgili olumsuz yanıt aldığında fark etmektedir.Bu sebeple sizlere kredi skorunu en kısa sürede yükseltme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kredi Notunu Arttırmanın 7 Basit Yolu

1-) Varsa kredi kartı borcunuzu ödeyin

Kredi notunu yükseltebilmek adına yapabileceğiniz ilk şey kredi kartlarınızın borcunu ödemektir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta kart borçlarının asgari tutarlarını ödemenin borç kapatmak anlamına gelmediğidir. Asgari ödeme bireylere sadece günlük bir kurtuluş sağlamaktadır. Kredi kart borçlarınızı düzenli, zamanında ve tam olarak ödemek kredi notunu arttırmanın en pratik ve hızlı yoludur.

2-) Kredi kayıt geçmişinizi kontrol edin

Kredi notunuzun düşük olması için herhangi bir sebep olmadığını düşünüyorsanız KKB kredi notunuzu ve raporunuzu inceleyerek kayıtlarda hata olup olmadığını kontrol edebilir, tüm bilgilerinizin güncellenmesini sağlayıp kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

3-) Yeni bir kredi kartı alın ya da eski kredi kartınız varsa kullanın

Kredi Notunu Arttırmanın 7 Basit Yolu
Kredi Notunu Arttırmanın 7 Basit Yolu

Kredi kartı kullanılmadığında kredi notunun yüksek olacağına inanmak yanlıştır. Şayet kredi kartı kullanımı ile bankalara borçlanıp sonrasında düzenli ödeme yapmaya dikkat ederseniz kredi notunuzu yukarı çekmek için oldukça akılcı bir adım atmış olursunuz. Kullanılmayan kredi kartlarının kredi notu üzerinde hiçbir etkisi bulunmamaktadır.

4-) Kullanılmayan hesaplarınızı kapattırın

Bankalar için kullanılmayan hesaplar her zaman risk taşımaktadır. Hesapla ilgili unutulmuş küçük bir borç veya hesap işletim ücreti zaman içerisinde faiz işletilerek katlanabilir ve ödenmediği takdirde kredi notu negatif olarak etkilenmektedir.

5-) Bankalar ile ilişkiler oluşturun

Su, telefon, elektrik, doğalgaz gibi düzenli ödenmesi gereken harcamalarınız için kredi kartınıza otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bankalar ile ne kadar çok olumlu ilişki geliştirirseniz kredi notunuzda o oranda yükselecektir.

6-) Sık kredi başvurusu yapmamaya özen gösterin

Bireylerin kredi ihtiyacı duyduklarında yaptıkları en büyük hatalardan biri bir bankaya başvuru yapıp cevabını beklemeden başka bir bankaya başvuruda bulunmaktır. Kredi sonucunuzu öğrenmeden yeni başvuru yapmak sizin kredi notunuzu oldukça düşürecektir.

7-) Şahsi bilgilerinizi bankalarda güncelleyin

Telefon numaranız ya da ikametgâh adresiniz değiştiği zaman bunu çalıştığınız bankalara mutlaka bildirin. İletişim bilgilerinizi güncellemek bankanın gerekli olduğu durumlarda sizinle irtibata geçmesini sağlamaktadır. Örneğin hesap işletim ücreti gibi farkında olmadığınız bir borcunuzun gecikmesi halinde bankanız sizinle iletişime geçip bilgi verebilir. Bu sayede kredi notunuzun düşmesini engelleyebilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir