Kredi Notu ve Findeks Aynı Mıdır

Kredi Notu ve Findeks Aynı Mıdır? Kredi Kayıt Bürosu kişiler ile bankalar arasında ve diğer finansal kurumlar ile kişiler arasındaki ilişkiler sonucunda kişilerin davranışları ile oluşan kredi notlarını tablolar ile kayıt altına alan bir kurum niteliğindedir. Bu kayıtlar önceden Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmakta idi daha sonraları bu sorumluluk Merkez Bankası’nın üzerindeki sorumlulukları azaltmak adına yine Merkez Bankasına bağlı olan ancak ayrı bir kurum olarak nitelendirilen Kredi Kayıt Bürosu’nun sorumluluğuna dâhil edilmiştir.

Bu kurum kişilerin finansal hayatlarındaki davranışlarını bankalardan ve finansal kurumlardan düzenli olarak almış oldukları bilgiler dâhilinde oluşturmaktadır. Geçmişe dönük ve güncel müşteri bilgilerini kayıt altında tutan Kredi Kayıt Bürosu bankaların müşteri ilişkilerinde başvurdukları ilk bilgilerdir. Bankalar bu bilgiler dâhilinde müşteri ilişkilerine yön vermektedirler.

Bankalar ve müşteriler Kredi Kayıt Bürosunu kayıt altında tuttukları bu bilgilere ulaşım sağlayabilmektedirler. Son zamanlarda gündeme gelen ve Kredi Kayıt Bürosu ile birlikte bu kayıt işlerini yürüten FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları da kişilerin finansal performansları kaydını tutan bir kurumdur. Hemen hemen aynı olan bu kurumlar aynı amaca hizmet etmektedirler.

Kredi Notu ve Findeks Aynı Mıdır?

Kredi Notu ve Findeks Aynı Mıdır
Kredi Notu ve Findeks Aynı Mıdır

Kredi notu ve FİNDEKS aynı mıdır? Sorusunun kişiler tarafından sorulmasına neden olmuştur. Kişilerin finansal hayatlarında en etkili faktör olan kredi notları FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları tarafından kayıt altına alınmakta ve yine kişilerin kredi notları hakkında bilgi sahibi olabilmelerine imkân tanımaktadır.

Kredi notu ve FİNDEKS aynı mıdır? Kişilerce merak edilen bir konudur. Sistem olarak kişilerin finansal hayatları hakkında bilgi veren bu iki kavramda ufak farklılıklar yer almaktadır. Ancak bu farklılıklar sonucu çokta değiştirmez sadece kişilere daha anlaşılır ve detaylı bilgiler verme hususunda farklılar göstermektedir. FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları kayıtlarında kişilerin kredi notları belirli kredi notları farklı renk seçenekleri ile ifade edilir ve bankalar kredi notlarından daha çok bu renk aralıklarına dikkat etmektedirler.

Bu nedenle de kişilerde kredi notu sorgulama işlemlerinde FİNDEKS kredi notu renk aralıklarına bakmalıdırlar. Kişiler bankalara bir talepte bulunmadan FİNDEKS üzerinden renk aralıklarını öğrenmelidirler.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir