Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir? Kredi notu bir diğer ismi ile kredi puanı, bireylerin banka ile finans kurumları arasında olan her türlü mali dengeler ile çeşitli analizler sonucunda ortaya çıkan sayısal bir ifadedir. Reel sektörler ve bireyler kendilerine referans olarak kredi notunu kullanmaktadırlar. Yani kredi notu, bankaların müşterilerine kredi vermeden birey veyahut kuruluşların mali durumunu incelerken ve değerlendirirken referans aldıkları ve kredinin riskini hesaplarken kullanmış oldukları önemli bir referans notu durumundadır.

Kredi Notunun Düşük Olduğu Durumlarda Alternatif Yöntemler Nelerdir?

Bankalar ve finans kurumları bireylere kredi vermeden önce kredi notunu inceleyerek bireylerin potansiyel risk durumunu analiz ederler. Kredi notunun düşük olduğu bireylere bankalar veya finans kurumları kredi vermekte farklı yöntemleri gözden geçirirler. Bu yöntemler arasında ipotek, rehin alma, kefil gibi seçenekler de bulunmaktadır.

Kredi Notu Risk Grupları Nelerdir? Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir
Kredi Notu Nedir

Ülkemizde Kredi puanı yüksek olan kişiler banka veya finans kurumlarının sunmuş olduğu kredilere daha rahat ulaşırlar. Türkiye’de kullanılan bireysel kredi notu 0 ile 1900 arasında olup, en fazla risk grubunun puanı 0 iken en az risk grubunun puanı ise 1900’dür.

Kredi Notu Yükseltmek

İlk olarak kredi notunun öğrenilmesi, kredi notunun yükseltilmesinde çok önemlidir. İnternet üzerinden Findeks kredi notunuzu öğrenebilir ve kredi notunun yükseltilmesinde detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kredi notu öğrenildikten sonra ki adım ise mevcut olan borcun düzenli olarak hangi tutarlarda ödeme yapıldığı, yapılması gerekildiğini takip etmek ve mevcut olan ödemelerin son ödeme tarihini geçirmeden düzenli bir şekilde ödenmesine dikkat etmeniz olacaktır. Kredi notunu yükseltmekte ki en bilinen ve en kolay yöntemlerden birisi de kredi kartı ödemeleridir. Aktif bir kredi kartınız var ise, limiti hangi boyutta olursa olsun düzenli bir şekilde ödeme yapmak olacaktır. Kredi kartına yapılacak düzenli ödemeler kredi puanını arttıracaktır.

Kredi notu ile kredi sicilinizin kesinlikle karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü, kredi notunuz borç ödeme aralığınız ve düzeninize bağlı olarak oluşurken, kredi siciliniz, ödemediğiniz borçlar için Merkez Bankası kayıtlarında bulunan kayıtlardır. Ödeme yapılsa bile, kredi sicilinizdeki olumsuz durumlar, beş yıl boyunca resmi kayıtlarda tutulacaktır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir