kredi notu nasıl yükselir

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Kredi notu nedir? Kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notu kötü olanlar nasıl kredi çekebilir? Kredi sicili bozuk olanlar için her detayı anlattık..

Kredi, kredi kartı veya kredili mevduat hesaplarına ait ödeme alışkanlıklarının gelire oranlanması sonucu oluşturulan puanlama sistemine kredi sicili veya kredi notu denir.

Kredi sicili ise ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bağlı olan Findeks Kurumu tarafından oluşturuluyor. Yani Findeks, bütün verileri topluyor ve istenildiğinde bütün bankalara bilgi veriyor.

Kredi notu ile kredi sicili, bankalarla kredi çalışma düzenini ifade eden kavramlar olduğu için yapısal olarak aynı anlama gelmektedir. Peki Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Findeks Kredi notu nedir? Findeks kredi notu nasıl yükselir?

Bireysel bankacılıktaki kredi ile ilgili değerlendirmeyi sektördeki tüm bankalar kredi notu üzerinden yapar.

Ama bu herkesin bir kredi notu olduğu anlamına gelmiyor. Herhangi bir müşterinin kredi notunun oluşması için öncelikle bir banka ile kredi ilişkisi içine girmiş olması gerekiyor.

“Ben hayatımda banka kapısından içeri bile girmedim ama banka bana kredi vermedi” diyenler olacaktır. Bunun nedeni aslında daha önce hiçbir kredi ilişkisi içine girmemenizden kaynaklıdır. Çünkü bir kredi notunuz yoktur. Peki olmayan kredi notu nasıl yükselir?

Kredi notunun oluşması için ilk önce bir kredi ürününe sahip olmanız gerekiyor. Sonrasında kredi notunuzun artması için o kredi ilişkisine girdiğiniz bankadaki kredi ödemeleriniz ki bu kredi kartı olabilir, kredili mevduat hesabınız olabilir, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi olabilir. Buradaki kredinizi düzenli ödüyor olmanız gerekir.

Kredi borcunuzu düzenli öderseniz kredi notunuz yukarı doğru gider, düzenli ödemezseniz kredi notunuz düşer.

Peki hiçbir krediniz notunuz yoksa ya da bankayla kredi ilişkisine girmeyenler ilk kredilerini nasıl alacak? Bunun cevabı; kredili mevduat hesabı veya kredi kartı gibi ürünleri, maaş bankanızdan veya emekli maaşınızı aldığınız bankadan alabilirsiniz.

Bu ürünlerin düzenli ödemeleri sonucunda kredi notunuz oluşacaktır. Buradaki düzenli ödemeleri takiben de daha yüksek tutarlı ürünler olan ihtiyaç kredisi, taşıt ya da konut kredilerini bankalardan alabilirsiniz.

Bozuk kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi çektiniz ödeyemediniz, kredi kartı borcunuz vardı ödeyemediniz ya da ödemelerinizi aksattınız. Bu yüzden KKB puanınızın düştüğünü varsayalım. Veya 90 günlük bir gecikmeniz var ve bu yüzden de yasal takibe düştüğünüzü varsayalım.

Öncelikle herkes rahat olsun. Banka sicili bir şekilde temizleniyor. Biraz zaman istiyor belki ama sonunda temizlenebiliyor.

Kredi sicili nasıl oluşturulur?

Kişilerin kredi sicilini oluşturan 5 temel unsur vardır. Bunlar;

  • Kredi ve kredi kartı ödeme düzeni (%35)
  • Mevcut kredi ve kredi kartının borç durumu (%35)
  • Yeni alınan kredi (%11)
  • Kredi kullanma yoğunluğu (%10)
  • Diğer faktörler (%9)

Her müşterinin kendine ait bir kredi sicil puanı vardır. Bankalarla çalışabilmek, kredi alabilmek için Findeks kredi notu puanınız oldukça önemlidir.

Findeks sizinle ilgili kredi notunu verirken ekonomik geçmişinizi her türlü araştırıyor. Bütün bankalarla olan ilişkinizi araştırıyor, kredi, kredi kartı taksitlerinizi, ödeme alışkanlıklarınızı, mobil operatörlere olan ödemelere kadar hepsini araştırıp size bir kredi puanı veriyor.

Kredi almak için kredi notu kaç olmalı? Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Findeks kredi notu yükseldikçe kredi alma ihtimaliniz de o kadar yüksek olur. Peki kredi notu nasıl yükselir? onu anlattık. Kredi notu 1500 ve yukarıda olanlar kredi almakta zorlanmazlar ancak bankalar bazı esneklikler yapabiliyor.

Başvuracağınız kredi miktarına ve gelirinize bağlı olarak daha düşük kredi notunuz olsa bile kredi verebilmektedirler.

Aşağıdaki listeye bakarak; Hangi Findeks kredi notuna sahip kişiler kredi alabilir? bunu inceleyebilirsiniz.

  • Bu puanlamada en riskli olan kişiler 1-699 kredi puanı arasında müşterilerdir. Bunlar kesinlikle kredi alamazlar.
  • 700-1099 puan arası riskli kişilerdir. Kredi ve kredi alma durumu çok kötü olan kimselerdir. Kredi alma ihtimalleri sıfırdır diyebiliriz.
  • 1100-1499 puan arasında olan kişiler de kredi alma olanağı olmayanlardır. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi banka esneklik yapabilmektedir. Gelir beyannamenizi gösterdiğinizde, çalışma belgesi gösterdiğinizde veya esnaf iseniz vergi levhanızı, ne kadar kazanç sağladığınızı bildirdiğinizde büyük ihtimalle kredi ve kredi kartı alabilirsiniz.
  • 1500-1699 puan arası olanlar ise kesinlikle kredi veya kredi kartı alabilirler. Bu puana sahip kişilerin banka sicili temiz olduğu anlamına gelir.
  • 1700-1900 puanı olanlar ise kredi sicili çok iyi olanla kişilerdir. Büyük şirket sahipleri ancak bu puanda belki olabilirler. Bankaya sürekli düzenli ödeme yapan müşteriler de bu puana sahiplerdir. Her türlü banka bu müşterilere gözü kapalı kredi verirler.

Kredi ödemeleriniz zora düştüyse ne yapmak gerekir?

Diyelim ki, kredi aldınız ama taksitleri ödeyemediniz. 90 gün geçti ve borcunuz yasal takibe düştü. Artık siz yasal takiptesiniz.

Kredi aldıktan sonra borç ödemesi yapınca yasal takipten çıkarsınız. Ama yasal takipten çıkmış olsanız bile bu sizin banka sicilinizi artık etkilemiştir. Yani Findeks kredi notu sorgulamasında bu durum direk karşınıza çıkacaktır.

Bir bankaya kredi başvurusu yaptığınızda görünecektir. Banka size; “Daha önce yasal takibe düşmüş, sonra borcu kapatmışsın ama geç ödeme yapmışsın. Bu nedenle kredi veremem diyecektir.” (Büyük ihtimalle)

Kredi sicili ne zaman düzelir? Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kötü kredi sicilinin silinme süresi 5 yıldır. 5 yılın sonunda kredi siciliniz tertemiz oluyor ama siz o 5 yılı beklerken hiçbir bankadan kredi alamayacaksınız.

Burada pek de bilinmeyen can sıkıcı bir ayrıntı var. 5 yıl bekliyeyim kredi sicilim sıfırlansın diyemezsiniz. Çünkü bu sürede bankalar sizin her şeyinize yine bakıyor. 5 yıl boyunca hiçbir banka ile işlem yapmadınız, 5 yılın sonunda bankaya kredi başvurusu yapmaya gidiyorsunuz ancak yine hayır cevabı verecekler. Çünkü bankayla hiçbir işlem yapmamışsınız diyecekler. Zaten kendileri yaptırmadı değil mi?Aslında öyle değil.

Kötü kredi sicili nasıl düzeltilir?

kredi notu nasıl yükselir
kredi notu nasıl yükselir?

Bu noktada sizin yapmanız gereken şey; 5 yıl süre içinde çok ciddi çalışmak olmalı. Banka siciliniz bozuk olsa da bankalarla herhangi bir çeşit işlem yapmalısınız. Örneğin; iş yeriniz varsa POS cihazı alıp ödemeleri düzgün şekilde almak dahi sicilinize olumlu etki edecektir.

Öncelikle bankalarla çalışmayı ihmal etmemelisiniz. Bankamatik kartı bile alsanız, para yatırın, herhangi bir havale, EFT yapın, faturalarınızı bu kartla ödeyin.

Sürekli olarak o banka ile çalışın. Mesela X bankasına gittiniz hesap açtınız. O hesabın bankamatik kartını alın, para yatırın, paranız orada kalsın. (Eğer başka yere borcunuz yoksa.) Bütün paranızı her zaman bu hesapta tutun. Ve harcamaları küçük büyük demeden bu hesap üzerinden gerçekleştirin. Bunu yapmak sizin sicilinize çok olumlu etki yapacaktır.

Kötü kredi sicilini düzeltmek için birikim hesapları açabilirsiniz. EFT yapın, havale yapın. Mesela; bir arkadaşınız sizden borç para istedi diyelim. Hemen IBAN numarasını isteyip parayı o şekilde gönderin.

Online işlemlerde banka hesabınızı kullanın. Bu işlemleri sürekli yaptığınız zaman kredi notunuz yükselecektir. Tabi küçük rakamlarda yükselecektir. 3-5-10 puan şeklinde yükselir. Ama kredi veya kredi kartı ödemelerini düzenli yapsaydınız kat kat fazla şekilde yükselme olacaktı.

Bozuk kredi sicilini düzeltmek için ne yapmak gerekir?

Kredi siciliniz bozuk ve bunu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Ancak kredi faiz oranlarına dikkat ediniz. Bu bir tavsiye değildir.

Bir bankaya gidin, banka sicilimi düzeltmek istiyorum diyin. Bankaya şöyle bir teklif sunun. “Ben size 2.000 lira para veriyorum. Bu parayı bankanızda blokeli olarak tutun ve bana 2.000 lira kredi verin. Ben o parayı taksitler halinde size tekrar ödeyeceğim. Benim param sizde güvence olarak kalsın” dediğinizde, olumlu bir iş yapmış olursunuz.

Banka zaten sizden teminat olarak bedeli aldı. Bu şekilde kredi büyük ihtimalle vereceklerdir. Aldığınız krediyi kısa vadede 3-4 taksitte ödeyin. Kredi taksiti bitti mi, zaten teminatınız içeride duruyor, tekrar kredi alın.

Aydan ayda düzenli olarak ödediğinizde kredi notunuz çok hızlı yükselecektir. Yalnız kredi faizi ödeyeceksiniz, buna çare yok maalesef.

Faiz vermeyi de almayı da özendirmiyoruz ancak bu şekilde yöntem olduğunu anlatarak sizleri bilinçlendirmeye çalışıyoruz.

KKB puanınızı yükseltmek istiyorsanız bu şekilde fikir vermiş oluyoruz. Bu şekilde öde-kapat, öde-kapat yapan kişiler var. Findeks kredi puanı bu şekilde 2000’leri bulabilir ama uyarıyoruz,oranları göz ardı etmeyin.

Kredi sicili bozuk olanlar için tavsiyeler

Karamsar düşünmeyin, banka siciliniz kötü diye her şeyden vazgeçmeyin. Bunu sıkıntı yapmayın, rahat olun. Mutlaka o sicil bir gün düzelecek. Eğer gerçekten yanlış yapmak istemiyorsanız düzgün biriyseniz siciliniz illa ki düzelecektir.

Borcunuz bittikten sonra 5 yıl geçtiğinde bile bankalar sizin daha önceki bilgilerinize ulaşabiliyor. Bunu da göz önünde bulundurun. Kredi sicilinizi her zaman temiz tutmaya çalışın.

Kredi sicili bozuk olanlar nasıl kredi alacak?

Siciliniz bozuksa eğer bankadan kredi ve kredi kartı alamıyorsanız hiç olmazsa 1 tane kredi kartı almaya çalışın. Ne yapın edin sadece 1 tane kredi kartı almaya çalışın. O kredi kartını alıp düzenli ödemelerle kredi puanınız tavan yapacaktır. Böylece Kredi Notu Nasıl Yükselir? diye düşünmezsiniz.

Bu nedenle sıkıntı yapmayın, rahat olun. Bankalar sizinle neden çalışmak istemesin değil mi? Kafanıza takmayın ve sadece sicilinizi temiz tutun.

Kredi notunuz düşükse öncelikli olarak mevcuttaki kredi ödemelerini düzen altına almanız gerekir. Kredi Notu Nasıl Yükselir? sorusunun cevabı da aslında budur. Herhangi bir gecikme olmadan kredi ödemelerini yaptıkça kredi notu zaten düzelecektir.

Nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak, biriken borçlarınızı ödemek için krediye mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Her banka için istenilen özel şartları, kredi faiz oranlarını, uygun ihtiyaç kredisi nasıl alabileceğinizi detaylarıyla beraber anlattık.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir