Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Bankaların müşterilerine kredi kullandırmada esas aldığı ve kredi onayında son kararların alınmasında rol oynayan en önemli faktör kredi notlarıdır. Kredi notları, kişilerin bankalarla olan finansman performansı olup, o performansa göre belirlenen notlara kredi notu denilir. Peki, bu kredi notu nasıl hesaplanır?

Bankaların müşterilerinin tüm bankacılı işlemlerini düzenli olarak kredi kayıt bürosuna bildirmelidir. KKB bu bilgileri belirlemiş oldukları değişkenliklere göre hesaplayıp kişi ve kurumların kredi notlarını belirlemektedir. Kredi notu nasıl hesaplanır? Yazımıza kredi notunu etkileyen faktörlerden bahsederek devam edelim. Kredi puanınızı hesaplarken, kullanılan faktörlerden biri kredi ve kredi kartı ödeme performansıdır.

Kredi puanının %30’u büyük bir oranda etkilemektedir. Bankalar bu faktöre bağlı olarak geliriniz yüksek olsa bile, düzensiz ödemelerden dolayı kredi talebinize olumsuz cevap verebilir. Kredi ve kredi kartlarında ki bu gecikmeler 30 günden fazla olduğunda %30’luk rakamın en üst tavan oranından hesaplanır. Kredi puanını hesaplarken kullanılan diğer bir yol ise mevcut borcunuzdur. Mevcut borç faktörü, kredi puan hesaplamasında %25’lik bir etki yapmaktadır. Mevcut borcunuz ne kadar çok ise %25’lik orana o kadar çok yaklaşılır. Kredi puan hesaplamasında kullanılan diğer bir hesap ise kredi kullanım yoğunluğudur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır
Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Burada dikkate alınan, kredi kullanan ve kullandığı kredileri düzenli ödeyen kişilerin kredi puanları, hiç kullanmamış olanlara nazaran daha fazladır. Bu faktörde kullanılan oran ise %5’dir. Kredi puan hesaplamasında kullanılan diğer bir yöntem ise bankalara kredi başvurularının sık sık yapılmasıdır.

Yani sık sık kredi başvurusu yapanların, bankaya müracaatları da kredi puan hesaplamasını %10 etkilemektedir. Son olarak %10 etki eden diğer faktör vardır. Bu faktörü etkileyenler ise yaş, meslek, medeni durumu, öğrenim durumu, ikamet edilen muhit, son işte çalışma süresi, sahip olunan kredi kartları gibi etkenlerde kredi notu hesaplamasında kullanılan diğer faktörlerdir.

Kredi notu nasıl hesaplanır?

Kredi notu nasıl hesaplanır? Konusunda son olarak; yukarıda ki bahsettiğimiz maddeleri dikkate almak maddi sıkıntılara girilmeden mevcut borçların ödenmesi, ileriki dönemlerde ki kredi talebinizi için olumlu referans olacaktır. Nakit ihtiyacının her an ortaya çıkabileceği unutulmamladır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir