Kredi Notu Düşüklere Kredi

Kredi Notu Düşüklere Kredi. Acil nakit ihtiyaçlarında aklımıza gelen ilk yer bankalardır. Hem kimseye minnet etmeden hem de çekeceğimiz krediyi ödeyebileceğimiz ay kadar taksitlendirebiliyoruz. Ama kredi notumuz düşük olduğunda bu hayallerimiz suya düşmekte ve kredi notu düşüklere kredi veren bankaların kapısını çalmaktayız.

Bankacılıkta bilinmesi gereken bir kural var. Tüm bankalar, bankacılık işlemlerini yaparken Bankacılık Denetleme Düzenleme Kurulunun belirlemiş olduğu kurallara göre banka işlemlerini yapabilmektedir. Kredi notunun düşük olmasından dolayı bir bankadan alınamayan kredi, kredi notu düşüklere kredi adı altında bir başka bankadan alınabiliyordu. Bu da bankalar arasında küçük krizlere yol açabiliyordu. BDDK tarafından yapılan düzenlemeler ile tüm bankaların müşterilerine kredi verebilme standartları belirlendi.

Eğer, kredi notunuz yeterli değilse, bankalardan kredi alamıyorsunuz. Bir bankadan kredi almayıp da, aynı koşullar içerisinde diğer bir bankadan kredi alınmasının sebebi o bankada bir hesabınız olduğundandır. Mesela uzun yıllar bir bankadan maaş aldınız veya bankada kredili mevduat hesabınız var. Banka, kredi notunuz düşük de olsa, size vereceği kredi miktarını geri alabileceği bir garantisi var. Ama siz o bankadan maaş almıyorsunuz veya vadeli hesabınızda para yoksa banka size kolay kolay kredi vermez.

Kredi Notu Düşüklere Kredi

Kredi Notu Düşüklere Kredi
Kredi Notu Düşüklere Kredi

İllaki bankalara bir garanti vermelisiniz. Nedir o? Kefil olabilir, arabanız olabilir, eviniz, iş yeriniz, traktörünüz, motosikletiniz gibi taşınır veya taşınmaz mallarınız olmalı ve o mallarınız çekeceğiniz kredi miktarını karşılayacak değerde olmalıdır. Yoksa bankalardan kredi almanız mucizelere kalmış demektir.

Kredi notu düşük olup, bankalardan kredi çekemeyenler senet karşılığı para veren finans şirketlerine yönelebilirler. Ama oralarında faizleri çok uçuktur. O tür şirketlerden alacağınız parayı birkaç gün geciktirseniz hemen yasal yollara başvurup, haciz yolu ile alacaklarını tahsil etmeye çalışırlar. O tür şirketler bankalar gibi vicdanlı değildir. Bankalar en azından sizi 90 gün bekliyorlar. 90 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz öyle yasal işlemlere başvuruyorlar.

Kredi notları düşük olan kişilerin yapması gereken ilk görev, bankalarla aralarını düzeltme olmalıdır. O da kredi, kredi kart borçlarını ödemek ile geçer. Hayat şartlarının zor olduğu bu dönemde, paraya her an ihyacımız olabileceği unutulmamalı ve kredi notu düşüklere kredi veren bankalar aramaktansa kredi notumuzu yükseltmek için elimizden gelen in en iyisini yapmalıyız.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir