Kredi Kartı Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır? Kredi kartı mağdurlarını sevindiren ve heyecan ile beklenen kredi kartı yapılandırma kanunu’na ilişkin düzenleme haberi Başbakan tarafından geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Kişilerin hayat mücadelesini rahatlatmak amacı ile aldıkları ve düzensiz harcamaları veya bitmeyen ihtiyaçları karşılamak için kullandıkları kartlara olan borçları yapılandırmak artık kolay bir yol almış durumda. Eylül ayuının sonunda resmi gazetede yayımlanması beklenen kanun borçlular tarafından heyecanla bekleniyor. Bu kanun ile birlikte kredi kartına olan borçlar 72 aya kadar vadeli olarak yapılandırılacaktır. Ayrıca bu kanun, kredi kartlarını ödemek amacı ile yapılandıran ancak ödemeyen veya ödeyemeyen kişileri de kapsayacak şekilde düzenlemeye alındı. Kredi kartının borçlarından kurtulma ve kredi kartlarının ödenememesi durumunda yaşanılacak kredi notu düşüklüğü gibi zor durumlara düşmekten kurtulacak olan bireyler, kredi kartını yapılandırarak borçlarını temizlemeyi umut etmektedir.

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır
Kredi Kartı Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır

Kredi kartlarının ödenmesinde rahatlatıcı unsur olarak görülen yapılandırma sürecine bankalar, bir defaya mahsus olmak üzere hak tanıyacaktır. Yapılandırma yaptığı halde kredi kartının borcunu ödemeyen bireyler, bir daha bu haktan yararlanamayacak ve akabinde ödemediği her borç için hukuki işlem başlatılacaktır. Kişiler için başlatılan hukuki yol ile birlikte, kara listeye girmek gibi bir tehlike de kişileri beklemektedir. Kredi kartı borcunun yapılandırılma işlemi için, özellikle kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın şubesine gitmeniz gerekmektedir.

Bir bankanın kredi kartına olan borç için başka bir banka tarafından yapılandırılma işlemi yapılamaz. Geçmişte olan tüm borçlar ve gelecekte ödenecek tüm taksitler baz alınarak uygulanacak olan yapılandırma işlemi tamamen bir defaya mahsustur. Yapılandırma sürecinde, yapılandırma yapılacak borcun 72 aya kadar olan borç faizlendirmesi banka tarafından belirlenecek ve akabinde kredi kartı kullanıma kapatılarak iptal edilecektir.  Yapılandırılmaya alınan borç ödenmediğinde, kişilerin kredi notu etkilenecek, daha sonraki dönemlerde almak istediği kredi imkanlarından faydalanması durumu tehlikeye düşecektir. Kişi borcun ödenmemesinde ısrar ederse hukuksal süreç başlayacak ve icra, hapis cezaları gibi durumlara başvurulabilecektir. Kişi bu durumda ayrı olarak Merkez Bankası verilerinde yer alan Kara Listeye alınacak ve kredi hakkı sonlanmış olacaktır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir