Kredi Kartı Aidatı İade Alma

Kredi Kartı Aidatı İade Alma. Kredi kartı sahiplerinin oldukça sık olarak yaşadıkları ve mağduriyet yaşadıkları konuların ilk başında kredi kartı aidatları konusunda başlarına gelen problemler bulunmaktadır. Bu bahsi geçen aidatların miktarları ülkemizdeki farklı bankalar arasında değişiklikler gösterebilmektedir. Bazı bankaların müşterilerine uygulamış olduğu aidatlar oldukça yüksek tutarlarda olabilmektedir.

Neredeyse tüm kredi kartı kullanıcılarını oldukça çok rahatsız eden bu aidatların bankalar tarafından alınmasının önüne geçmek için hükümet bir takım çalışmalar yürütmektedir. Ancak tüm bu çalışmalara rağmen hala bankalar kredi kartı sahiplerinden aidat almaya devam etmektedir. Devleti kredi kartı aidatı ile mağduriyet yaşayan vatandaşlar için yasa getirmiş ve kredi kartı aidatı iade alma işlemlerinin önünü açmıştır.

Kredi Kartı Aidatı İade Alma

Kişilerin aidat kesintilerini toplu olarak geri alabilmeleri için yapmaları gereken ilk şey çalışmış oldukları bankaların herhangi bir şubesine başvurmaktır. Şubeler aracılığı ile bankalardaki müşteri temsilcileri ile görüşen kart sahiplerinin söz konusu kartları ile ilgili artık aidat ödemesi yapmayacaklarını beyan etmeleri ve geçmiş dönemlerde bankanın kendisinden tahsil etmiş olduğu bütün aidatlarında toplu olarak kendisine geri ödemesini talep etmeleri gerekmektedir.

Kredi Kartı Aidatı İade Alma
Kredi Kartı Aidatı İade Alma

Genel olarak bu tarz başvurular bankalar tarafından olumlu karşılanmamaktadır. Ancak aidatların geri ödenme talebini olumsuz olarak cevaplandıran bankalar bireylerin kredi kartının iptal edilmesi talebinde bulunması halinde müşterilerini kaybetmemek adına tahsil edilen tüm aidatların geri ödenmesi konusunda karar verebilmektedir.

Bankalardan olumlu yanıt alınamaması halinde ise hukuki süreç başlatılabilmektedir. Tüketici mahkemeleri bu süreçte çalışmalar yürüterek kart sahiplerine yardımcı olmaktadır. Hukuki süreç başlamadan önce bankaya dilekçe yazan ya da bizzat olarak başvuruda bulunan kredi kartı sahiplerinin ilk günden itibaren tüm tahsil edilmiş olan kart aidatlarının açıklamalarının yer aldığı ekstrelerini talep etmelidir.

Dilekçe PTT üzerinden ve iadeli taahhütlü olarak gönderilmelidir. Dilekçeye bankların en gen 15 gün içerisinde geri dönüş yapmaları gerekmektedir. Dilekçe incelendikten sonra ıslak imzalı kredi kartı hesap özeti ve aidat dökümleri banka tarafından kart sahiplerine ulaştırılmaktadır. Tüm yasal işlemlerin sonrasında kullanıcılardan kesilmiş olan geçmiş dönemlerden günümüze kadar olan tüm kredi kartı aidatları toplu olarak geri ödenmektedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir