Kredi Dosya Masrafı İadesi

Kredi Dosya Masrafı İadesi. Artık hemen hemen herkesin bildiği gibi dosya masrafı iade edilebilir bir masraf kalemidir. Ancak söz konusu masrafı iade alabilmek adına bir takım yollar izlemek gerekir.

Kredi Dosya Masrafı İadesi Almak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

Aslında uygulama olarak bankaların kredi dosya masrafını hiç almaması gerekmektedir. Ancak bankalar bunun farkında olsa da yine de müşterilerinden bu ücreti tahsil etmekte ancak istedikleri takdirde geri alabilmek adına yargıya başvurabilecekleri bilgisini de vermektedir. Yani bu süreci tamamen ortadan kaldıracak bir uygulama henüz ne yazık ki bulunmuyor. Sadece ‘’Dosya masrafı yok’’ diye tanıtım yapan bankalar tarafından bu uygulama yapılıyor olsa da söz konusu bankalarda da farklı masraflar ortaya çıkmaktadır.

Kredinizi dosya masrafı ile aldığınızı varsayarsak Kredi Dosya Masrafı İadesi alabilmek adına gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Tüm belgeleri hazırladıktan sonra kredi masrafınızın iadesini talep eden bir dilekçe ile birlikte banka şubesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Banka Olumsuz Yanıt Verirse

Kredi Dosya Masrafı İadesi
Kredi Dosya Masrafı İadesi

Bankanın söz konusu talebinize olumsuz olarak geri dönmesi durumunda dava açmak adına Tüketici Hakem Heyeti’ne yeni bir dilekçe hazırlayarak başvurmanız gereklidir. Ancak, 3.000.- TL’nin üzerindeki iadeler için hakem heyetinde değil Tüketici Mahkemesi’ne başvurmak gereklidir.

Oturduğunuz yerde Tüketici Mahkemelerinin olmaması halinde ise Asliye Hukuk Mahkemesine talepte bulunabilmektesiniz.

Dosya Masrafı İade Dilekçesi

Kredi masrafı geri alma döneminde atılan ilk adım dosya masrafı iade dilekçesidir. Tüketiciler bu dilekçelerinde uygulamanın 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu gereğinde hukuka aykırılık taşıdığını, 10 yıl geçmişe dönük olarak alınmış olan tüm krediler hakkında yapılan ekstra kesintilerin yasal faizleri ile birlikte geri iade edilmesinin gerektiği aksi bir durumda ise yasal yollara başvurarak bu süreçte oluşacak tüm mahkeme ve avukat masraflarının da ilgili banka tarafından karşılanması gerektiğini bildirir bir yazı yazmalıdırlar. Ayrıca söz konusu yazıyı bankaya iadeli ve taahhütlü olarak göndermekte oldukça önemlidir.

Söz konusu dilekçeniz ile ilgili bankanın 15 gün yasal itiraz süresi bulunmaktadır. Ancak, söz konusu sürede herhangi bir itirazda bulunmayan bankalar müşterilerine yasal sürece başvurmalarının yolunu açmış olur.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir