Kredi Çekme Yaşı Nedir

Kredi Çekme Yaşı Nedir? Herkesin bildiği üzere bankaların verdiği her türlü hizmetten yararlanabilmek için kişilerin belirli bir yaş aralığında olması gerekmektedir. Ülkemizde ise reşit olan her kişi hem bireysel kararlar alabilir hem de ebeveynlerinden bağımsız bir hayat sürebilme ve seçimlerini tek başına yapabilme özgürlüğüne sahiptir. Bankalar da kredi ürünlerinden yararlanılabilmesi için yaş sınırı koyma konusundaki hassasiyeti ise standart bir şekilde uygulamaktadırlar.

Belirlenmiş olan bu standart yaş sınırı bankalar da dâhil olmak üzere tüm kuruluşlar için 18 yaş olmaktadır. Buna istinaden bankaların her türlü hizmetinden yararlanabilmek, vadeli ürünler ve yatırım seçeneklerinden istifade edebilmek için 18 yaş ve üzeri olmak en tabi şartlardan biridir.

Kredi Çekme Yaşı Nedir?

Kredi Çekme Yaşı Nedir
Kredi Çekme Yaşı Nedir

Bilindiği üzere 18 yaşını dolduran her kişide bankaların kredi hizmetinden yararlanabilir değildir. Ekonomik açıdan bağlı olunan yakınların kredi notları ve bununla birlikte gelir düzeyleri de bankaların nezdinde büyük önem arz etmektedir. Ayrıca 18 yaşındaki kişilerin kredi alabilmesi banka ürünlerinden henüz hiçbirini kullanmamış olmalarıyla da ilişkilidir. Çünkü kredi çekebilmek açısından kredi notu büyük açıdan etkili olan bir etkendir. Kredi notu bulunmaması nedeniyle öncelikle kişilerin aktif olarak sigortalı bir şekilde çalışıyor olmaları gerekiyor. Belirli bir gelire sahip olmak ve bir maaş bordrosu gösterebiliyor olmak kredi çekebilmeyi kolay kılabiliyor.

Bankalar genel olarak da bu yaştaki genç müşterileri için yüksek miktarlarda kredi vermeyi olumlu görmezler. Fakat bankadan bankaya değişen bir yaş kriteri de bu konuda önemli yer arz etmektedir. Belirtilen yaş sınırı bankalardan kredi alma konusunda ciddi bir husus iken, kefil ihtiyacı gerektiği zamanlarda bankalar ebeveynlere de ulaşıp imkân sağlama yoluna gidebiliyorlar.

Kredi Çekebilmek İçin Tavan Yaş Sınırı Nedir?

Taban yaş sınırı her banka tarafından kampanyalarla tanıtılan ve sık karşılaşın bir durumdur. Genel itibari ile bankalar 65 yaş ve üzeri kişiler kredi verme konusunda 2 kere düşünürler. Bazı bankalar bu tavan sınırı 80 yaşa kadar genişletmiş olsalar dahi çözümü kişilerin emekli aylıklarına el koyarak ve bazı fırsatlardan istifade etmelerine olanak sağlayarak imkân bulmuşlardır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir