Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır

Kredi borçları ödenmediği takdirde bilmeniz gereken bir kaç husus bulunmakta. Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır? olup olmadığına bu yazımız ile neticeye ulaşabileceksiniz.

Kredi Borçları Ödenmezse Ne Olur

Genel olarak kredilerle ilgili olarak bilmediğimiz ya da yanlış olarak bildiğimiz birçok nokta vardır. Birçok farklı detayı ve usulü olan kredilerle ilgili olarak en fazla aydınlatılması gereken nokta, kredi ödenmemesi durumundaki sonuçlardır. Halk arasında bu durumda hapis cezaları gibi yaptırımlar sık sık gündeme gelmektedir. Kişilerin de akıllarını en çok kurcalayan soru, kredi borcu ödenmezse hapis cezası var mı sorusudur.

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır?

Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır
Kredi Borcu Ödenmezse Hapis Cezası Var Mıdır

Tüketici Kanunları Hükmü : Kredilerin bu noktası ile ilgili olarak Tüketici Kanunlarında net bir madde yer almaktadır. Bankalardan çekilen kredilerin geri ödenmemesi neticesinde hiçbir kişi hapis cezasına çarptırılamaz. Kısacası ödemediğiniz bir kredi nedeniyle hiçbir şekilde hapis yatmazsınız. Bankaların sizi bu gibi bir yaptırımla tehdit etmesi gibi durumlarda, gerekli tüm hukuki süreçlere başvurma hakkınız vardır.

Kredi Borcuna Karşılık Hapis Yatmak

Sizlere basit gelebilir ancak kredi borcuna karşılık hapis yatmak da akıllara gelebiliyor. Baktığımız zaman bankaların ödenmeyen krediler konusunda yaptığı tüm yaptırımlar, borcu geri tahsil edebilmeye yöneliktir. Yani sizin hapis yatmanızın bankaya sağlayabileceği herhangi bir fayda yoktur. Bankaların bu süreçte genel olarak başvurduğu en büyük yaptırım, yasal takip sürecidir. Bildiğimiz gibi yasal takip süreçlerinde bankalar devreye avukatları sokarak krediyi sizlerden tahsil etmeye çalışır. Son çare olarak da haciz yoluna başvurur ve eşyalarınızı haczeder. Bu konuda devreye avukatların girmesi ile herhangi bir hapis cezası durumlarının ilgisi yoktur. Avukatların bu süredeki tek görevi, haciz işlemlerini yürütmektir. Bunun dışında avukatlar tarafından herhangi bir hukuki işlem yürütülmez.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir