Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler. Bankaların bireylerin birbirinden farklı birçok ihtiyaçlarını giderebilmeleri adına hazırlamış oldukları kredi ürünü ihtiyaç kredisidir. Borç ödeme zorluğu, düğün, nişan, okul, tatil, tadilat ve daha birçok sebep ile bireyler yaşantılarının belirli dönemlerinde acil nakit ihtiyacı duyabilmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalan kişilerin birçoğu için ihtiyaç kredileri ilk başvuracakları adreslerden biridir.

İhtiyaç Kredisi İçin Banka Seçimi

Bankadan ihtiyaç kredisi çekmeye karar veren bireylerin öncelikle farklı bankalar arasında en uygun olanı belirlemeleri gerekmektedir. Çünkü bankalar kendi bünyelerinde hazırlamış oldukları kredi ürünleri ile ilgili birbirinden farklı koşullar sunabilmektedir. Örneğin bazı bankalar kredi ürünlerinden dosya masrafı almazken bazı bankalar ise faiz oranını diğer bankalara nazaran daha düşük tutabilmektedir. Bu sebeple tüm bankalar arasında detaylı bir araştırma yaptıktan sonra karar vermek sonrasında pişman olmamak için oldukça önemlidir.

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler
Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bankalar ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan bireylerden bir takım belgeler istemektedir.  Bireyler söz konusu belgeleri hazırlayıp bankaya teslim ettikleri anda bireysel müşteri temsilcisi gerekli risk incelemelerini yapar. İnceleme sonrasında bankanın uygun görmesi halinde kredi onaylanmaktadır. Kredi onaylandığı zaman ise bireyler diledikleri an kredilerini kullanabilmektedir. İhtiyaç kredilerine bireysel müşteriler gibi kurumsal müşterilerde başvurabilmektedir. Bu sebeple bireysel ve kurumsal müşterilerden istenilen belgeler farklılık gösterir.

Bireysel İhtiyaç Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurularında bankalar genel olarak kişinin nüfus cüzdan fotokopisini, ikametgâh belgesini ve gelir belgesini talep etmektedir. İkametgâh belgesi olarak son üç aya ait olmak koşulu ile bireyin adına düzenlenmiş doğalgaz, elektrik, su ya da telefon gibi üzerinde adres bilgili bulunan evraklarda kabul edilmektedir.

İhtiyaç kredi başvurusu sürecinde bazı bankalar bireylerden kefil talebinde bulunabilmektedir. Bu durumda kredi sicili ve kredi notu iyi olan birini seçmeniz kredi talebinizin onaylanma aşamasında oldukça önemlidir. Kefil istendiği durumlarda kefilinizden de sizden istenilen belgelerin aynısı talep edilmektedir.

Kurumsal İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Kurumsal olarak yapılan ihtiyaç kredisi başvuruları için genel olarak istenilen belgeler ise ortaklardan en az birine ait kimlik belge fotokopisi, vergi levhası, şirket imza sirküleri, ticaret gazetesi ve faaliyet belgesidir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir