Karekodlu Çek Sistemi Nedir

Günümüz ticari hayatında kullanılan çeklerin bazıların karşılıksız çıkması ile ticaretle uğraşanlar için büyü bir sorundur. İşte bu soruna dur diyecek, ticari ilişkilerde ki çek riskini azaltan bir sistemden bahsedeceğiz.  Karekodlu çek isimi verilen sistem sayesinde çek sahteciliğinin ve para kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniliyor. Türk mühendisler tarafından geliştirildi ve dünyada ilk kez Türkiye’de kullanılmaya başlanan Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Karekodlu Çek, üzerine bankalar tarafından, banka ve şube bilgilerini, keşidecinin hesap numarasını ve çek numarasını içeren bir karekod basılmış olan yeni bir çek türüdür. Karekodlu çekler üzerine bulunan karekodun, akılı telefonlara indirilecek Findeks Mobil uygulaması ile okutularak keşidecinin geçmiş çek özetinin veya çek ödeme durumunu görebilir. Bu sistem sayesinde çekin sahte olup olmadığı daha ilk günden belli olmaktadır. Karekodlu çekler sayesinde, hem karşı tarafın güvenilirliği bilgisine erişiliyor hem de sizin ile ilgili güvenilirlik kaygısı ortadan kalkmış oluyor.

Karekodlu Çek Sistemi Nedir
Karekodlu Çek Sistemi Nedir

Karekodlu çeklere sahip olabilmek için bankalara talep etmeniz yeterlidir. Bankanız sizden bir bilgi paylaşım (muvafakatname) almaktadır. Alınan imzadan sonra karekodlu çek talebi yapar ve size teslim eder.  Karekodlu çekleri kullanabilmek için öncelikle akıllı telefonunuzda Findeks Mobil uygulanmasının olması gerekir. Cep telefonundan Findeks mobil uygulamasını açıp, T.C kimlik numaranızı ve parolanızı girmeniz gerekir. Cep telefonunuza gelecek olan güvenlik kodu ile giriş yapılır. Findeks mobil uygulamasının ana sayfasında yer alan çek raporu başlığından giriş yapılır.

Karekodlu Çek Sistemi Nedir?

Daha sonra Karekodlu çekin üzerinde ki karekodu, cep telefonunuzun kamerası ile tarayın ve bekleyin. Kısa bir süre sonra ekranda çek sahibinin ismi, çek numarası bilgileri görünecektir. Böylece iki bilgiyi karşılaştırıp çek hakkında bilgi sahibi olmuş olunur.

İsterseniz çek raporu da alabilir ve çek sahibinin çek siciline ulaşmış olursunuz. Karekodlu Çek Sisteminin en önemli özelliklerinden biri de Karekodlu Çek Sistemi’nde çek ödeme geçmişi sorgulanırken keşideciden herhangi bir onay almak gerekmiyor. Karekodlu çek talep edebilmek için önce Findeks üyesi olmanız gerekir.

Karşılıksız çek alma riskini %80 oranlarına kadar indiren Karekodlu Çek sistemi sayesinde işletmeler rahatlıkla çek alma kararı verebiliyor. Ülke ekonomisine de büyük katkı sağlayan bu sistem ile işiniz ve içiniz rahat olacak.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir