iş bankası kredi kartı iptali nasıl yapılır

İş Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Kredi kartı gerek günlük alışverişlerde sağladığı kolaylıklar gerekse taksitlendirme imkânı sayesinde tercih edilmektedir. Ancak aşırı harcamalardan kaçınmak ve çeşitli ekonomik sebeplerden ötürü kredi kartınızı kapattırmanız gerekebilir. İş Bankası tarafından sağlanan kredi kartları bugün birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Eğer kredi kartınızın borçları ödenmişse kolaylıkla kapatabilirsiniz. Ancak kredi kartı iptal ettirmenin uzun bir süreç olabileceğini de belirtmek gerekir. Çünkü bankalar kredi kartlarını iptal ettirmek isteyen müşterilerini ikna etmek için çabalarlar. Kredi kartını kısa sürede kapatmak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Kredi Kartı Nasıl Kapattırılır – İş Bankası Kredi Kartı İptali

iş bankası kredi kartı iptali nasıl yapılır
iş bankası kredi kartı iptali nasıl yapılır

5464 sayılı Banka Kartları ve Kredi Kartları kanunu, kredi kartına sahip olan her şahsın istediği zaman bu kartı kapattırabileceğini belirtmektedir. Kredi kartları kayıp, çalıntı ihbarı yapıldığında otomatik olarak iptal edilmektedir fakat kendi isteğinizle iptal etmeniz de mümkündür. Bununla birlikte bankalar bazen bu süreci tek taraflı olarak uzatabilmektedirler. Kredi kartını telefon bankacılığı hizmetinden yararlanarak iptal etmeniz mümkündür. Bankanın müşteri hizmetleri hattını arayarak kredi kartları menüsünden kartınızı iptal ettirebilirsiniz. Bununla birlikte internet bankacılığında da hesaplarınıza bağlı olan kredi kartlarını iptal etmeniz için seçenekler bulunmaktadır. Ancak bu durumlarda kredi kartının iptal edilmesi uzun zaman alabilir. Bu yüzden kredi kartı iptal işlemlerini şubeden yapmak daha kısa sürecektir.

Kredi kartınızı şubeye teslim ederek bu kartı daha fazla kullanmak istemediğinizi ve iptal ettirmek istediğinizi belirtebilirsiniz. Bu durumda banka çalışanı sisteme girerek kartınızı iptal edecektir. Ancak bazı durumlarda sizden bu iptal işlemi için dilekçe yazmanız istenebilir. Bu durumda bankaya bir dilekçe yazarak kimlik fotokopisi gibi evraklarla birlikte teslim edebilirsiniz.

Ancak kredi kartıyla ilişkili hesapları kapatmak zorunda olmadığınızı bilmeniz gerekir. Kredi kartınız iptal olduğu hâlde bu karta bağlı olarak kullandığınız vadesiz hesabı kullanmaya devam edebilirsiniz. Yine de bazı durumlarda kredi kartı iptal işlemleri girilmemekte veya merkeze ulaşmamaktadır. Kredi kartınızı iptal için başvurduğunuz tarihten itibaren ekstrelerinizi kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Ancak kredi kartını iptal ettirmeden önce borçlarınızın sıfırlandığından emin olmanız gerekir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir