İş Bankası EFT Saatleri

İş Bankası EFT Saatleri. Türkiye’de bankacılık sektöründe en eski tarihe sahip olan en köklü bankalardan biri olan İş Bankası, bireysel ve ticari müşterilerine hizmetler sunan Türkiye’nin en büyük özel bankasıdır. Ayrıca Cumhuriyet döneminin ilk ulusal bankası olan İş Bankası 1924 yılında Atatürk’ün önderliğinde kurulmuştur. 1982 yılında Türkiye’ye ilk ATM’yi getiren banka İş Bankası’dır.

İş Bankası bireysel müşteri, özel müşteri, KOBİ, ticari müşteri olarak müşteri portföyünü dört farklı şekilde ayırmıştır. Bireysel müşterilerine, yüz yüze bankacılık, kartlar, sigorta ürünleri, anında bankacılık, mevduat ürünleri, iş yeri ve POS, bireysel emeklilik, krediler, yatırım ürünleri, ödemeler gibi birçok finansal ürün ve hizmetler sunar. İş Bankası EFT saatleri bilgilerini de barındıran banka özel müşterilerine krediler, sigorta ürünleri, portföy yönetimi, kredi kartları, bireysel emeklilik, mevduat ürünleri, yatırım ürünleri gibi birtakım finansal ürün ve hizmetler sunmaktadır.

İş Bankası EFT bilgileri bulunan banka, KOBİ’ler için, kartlar, üye iş yeri ve POS, Findeks paketleri, krediler, dış ticaret, sigorta, yatırım ürünleri, nakit yönetimi gibi ilgili sektörde yararlanabilecekleri birçok finansal ürün ve hizmete yer vermektedir. İş Bankası EFT saatleri bilgilerinin mevcut olduğu banka, ticari müşterileri için, kartlar, yatırım ürünleri, proje finansmanı ve yapılandırılmış finansman, kurumsal bankacılık, dış ticaret, risk yönetimi türev ve yapılandırılmış ürünler, üye iş yeri ve POS, sigorta, nakit yönetimi gibi ticaret sektöründe yararlanacakları birtakım finansal ürün ve hizmete yer vermektedir.

EFT Nedir?

EFT sistemine ilk olarak 1992 yılında Merkez Bankası tarafından Türk bankacılık sektöründe yer verilmiştir. EFT sistemi Merkez Bankası tarafından yürütülen bir sistemdir ve sistemle ilgili meydana gelebilecek her türlü sorumluluk Merkez Bankası’na aittir.

İş Bankası EFT Saatleri
İş Bankası EFT Saatleri

İş Bankası’nın en çok gerçekleştirdiği işlem, para transferidir ve bu işlemi Elektronik Fon Transferi, yani kısaltılmış şeklinde kullanımıyla EFT ve havale şeklinde gerçekleştirir. EFT işlemi bir bankada hesabı olan bir tüketicinin, başka bir bankada hesabı olan bireye, Türk Lirası cinsinden yapmış olduğu para transferidir. İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT’yi banka hesabınızdan gerçekleştirebileceğiniz gibi, eğer mevcut bankada hesabınız yoksa kredi kartınızdan müşteri numarasına, IBAN’a ve isme de gerçekleştirebilirsiniz.

EFT işleminizi internetin bulunduğu her yerden yapabilirsiniz. Ayrıca EFT işleminizi gerçekleştirebilmek için bankanızın size sunduğu hizmetler de mevcuttur. Bu hizmetler bireysel bankacılık, mobil bankacılık, telefon bankacılığı, banka şubeleri ve ATM’dir. İsterseniz İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işlemini kaydedip, bir sonraki işleminizde tekrar sisteme bilgi aktarımı aşamasını tekrarlanmadan ve çok daha hızlı bir şekilde işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bankanıza düzenli EFT talimatı vererek de işleminizi daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işleminizi gerçekleştirebilmek için dört farklı bilgiye ihtiyacınız vardır. Bu bilgiler gönderen, gönderenin hesabının bulunduğu banka, alıcı ve alıcının hesabının bulunduğu banka şeklindedir. Bu bilgileri İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT sistemine doğru bir şekilde aktararak EFT işlemini başlatmış oluyorsunuz. EFT sistemi hesabınızda para gönderimini ve İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işlemi için alınan hizmet ücretini karşılayacak kadar yeterli miktarın olup olmadığını kontrol eder. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para varsa EFT işlemi onay aşamasına girer, Merkez Bankası sisteminden onay geldikten sonra, işleminiz tamamlanmış olur ve paranız gönderdiğiniz kişinin hesabına aktarılmış olur. Eğer hesabınızda yeterli miktarda para yoksa sistem İş Bankası EFT saatleri içerisinde yapılan EFT işleminizi gerçekleştirmez ve ödeme kuyruğunda sıraya koyar.

İş Bankası EFT Saatleri Nasıldır?

Türk bankacılık sektöründe her bankanın, kendi belirlediği İş Bankası EFT saatleri farklıdır. İş Bankası EFT saatleri 09.00 ile 17.00 arasında yapılır. EFT işleminde zaman sınırlaması mevcuttur. İş Bankası EFT saatleri konusunda yer alan EFT işleminizi mesai saatleri içerisinde yapmalısınız, çünkü aracı bankaların onayının alınması mesai saatleri içerisinde gerçekleşir. İş Bankası EFT işleminizi eğer mesai saatleri dışında yaparsanız, bir sonraki günün mesai saatine kadar işleminiz beklemeye alınır ve bir sonraki günün mesai saatleri içerisinde işlem tamamlanır. Ancak İş Bankası EFT saatleri konusunda yer alan EFT işleminizi mesai saatleri dışında gerçekleştirirseniz bazı sorunlar çıkabilir, bazı bankalar Geç EFT komisyonu alıyorlar, bu yüzden mesai saatleri dışında işleminizi gerçekleştirmemeniz daha doğru olur.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir