İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar. Günümüzde bankalar, tüketiciler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bankaların kredi kartları, krediler, vadesiz hesap gibi ürünleri bireyler tarafından çok yoğun kullanıldığı için bankalarda, vermiş olduğu hizmetlerde risk oranını en aza indirmek için kredi notlarına göre bireyleri elekten geçirmekte ve risk oranı az olan bireylere bankacılık hizmetleri vermektedir.

Bankaların kredi ve kredi kart başvuruları sırasında kişilerin kredi notlarını esas almaktadır. Yasal takip başlamış veya icralık olmuş bireylere banka hizmetlerinden yararlandırmamaktadır. Bu yazımızda da icra borcu olana kredi veren bankalar konusu değerlendirip, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Bankalar, 90 gün boyunca ödenmemiş kredi kart veya tüketici kredisi borcu olanlar hakkında yasal takip işlemi başlatmakta ve borç dosyalarını avukatlarına göndermektedir. Avukatlar da borcu olan kişilere ihtarname gönderip borcun 7 gün içeresinde ödenmesini isterler. 7 gün içerisinde ödenmeyen bu borçlar icra müdürlüklerine gönderilmektedir. Yine icra müdürlüklerinin borçlulara gönderdiği ve 7 gün içeresinde ödeme emri göndermektedirler. Borç 7 gün içerisinde yine ödenmezse o zaman borçlunun maaşı, taşınır taşınmaz gayrimenkullerine ipotek işlemleri yapılır ve icra kanalı ile borçlunun maaşı veya mallarına el konulmuş olur. İcra konusunda bir noktaya değinmekte fayda var.

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar
İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

İcra olunan kurum bankalar değil de bir başka kurum ise ve o borçlar ödenmişse bankalardan kredi almak daha kolay olur. Şöyle bir örnek vermek gerekirse, elektrik kurumuna olan borcumuzdan dolayı elektrik kurumu bizi icraya verdi. Bizde icralık olan borcumuzu ödeyip, ödendiğine ve icranın kaldırıldığına dair belgeleri bankalara sunulduğu zaman bankalar daha ılıman davranmakta ve kredi konusunda yardımcı olabilmektedir. Ama söz konusu icra başlatan kurum banka ise o zaman kredi almanız hayal gibi bir şeydir.  İcra borcu olana kredi veren bankalar konusunda önemli bir noktayı da belirtmek isteriz. Banka icrasını kaldırsak bile, icra borcunu tamamen kapatsak bile, kredi notu hemen yükselmeyeceği için, kredi başvurularında yine olumsuz cevap alınır.

İcra borcu olana kredi veren bankaların yok denilecek kadar az olduğunu belirtmek isteriz. Ayrıca tarafınıza yapılacak icra işlemlerinin kredi notunuzu dibe çektiğini, tekrar yükselebilmesi için en az 6 ay beklediğini bilmeniz gerekir. Ayrıca Merkez Bankasının kara listesine isminizin ekleneceğini de unutmayalım.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir