Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar Nelerdir

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar Nelerdir? Yatırım enstrümanları arasında birçok farklı piyasada en çok tercih edilen iki adet yatırım aracı vardır. Bunlar hisse senedi ve tahvildir. Bu iki seçeneğinde kendisine göre farklı özellikleri vardır. Bu özellikler onları avantajlı bir yatırım aracı yaptıkları gibi kimilerine göre dezavantaj olarak görülmektedir. Amacımız sizlere bu yatırım enstrümanların özelliklerini ve yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken detayları paylaşmak olacak. Bu sayede hem araçları yakından tanımış olacak hem de aralarında farkların neler olduğunu öğrenmiş olacaksınız. Gelecekte bunlara yatırım yapmayı düşünüyorsanız bu farklılıkları bilmek size ikisi arasında bir tercih yapmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Tahvil nedir? Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar Nelerdir?

Borsa da işlem yapılabilen bir yatırım aracıdır. İki farklı tahvil vardır. Birisi devlet tahvili diğer özel şirketlerin işleme sundukları tahvillerdir. İnsanlar genel olarak devlet tahvilleri tercih ederler. Bunun nedeni risk oranının daha düşük olmasıdır. Genel olarak ise tahvillerde bir risk unsuru yoktur. Ancak özel şirketlere ait olan tahvillerde şirketin iflas etme olasılığı bir risk olarak görülmektedir. Tahvil kısa ve uzun vadeli olarak yatırım yapılabilen bir araçtır. Devlet tahviline yıllık olarak yatırım yaptığınız yıl sonunda kazanacağınız miktar bellidir. Bu süre içerisinde sürekli olarak bu tahvili elinizde tutmak zorunda değilsiniz. Piyasa da alım satım yapmaya devam ederek farklı yatırım araçlarına sermayenizi yönlendirebilirsiniz.

Hisse Senetleri

Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar Nelerdir
Hisse Senedi ve Tahvil Arasındaki Farklar Nelerdir

Borsa denildiğinde insanların ilk aklına gelen bir yatırım aracıdır. Hisse senetleri gerekli seviye ulaşmış ve halka açılan şirketlerin paylara ayrılarak piyasaya açılması ile oluşmaktadır. Hisse senetlerinde kazanç alım satım arasında ki fark sayesinde sağlanır. Kısa ve uzun vadeli bir yatırım şekli olarak değerlendirilebilir. Gerekli veri analizi yapılan ve araştırmayı dikkatli olarak tercih edilen bir uzun vadeli hisse senedi yatırımcısına güzel bir kazanç kazandırabilir. Ancak tahvile oran ile riski daha yüksektir. Çünkü şirket içerisinde yaşanabilecek beklenmedik bir gelişme hisse senetlerinin düşmesine neden olabilir. Bu da yatırımcının zarar etmesi ile sonuçlanan bir işlem anlamına gelir. Her ikisi de dikkatli bir araştırma ile yatırım için rahatlıkla kullanılabilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir