hayat sigortası nedir

Hayat Sigortası Nedir? Hayat sigortası ve Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) genel itibariyle ayrı mevzuat ve içeriğe sahiptirler. İkisini karşılaştırdığımızda ise karşımıza aşağıdaki farklar çıkmaktadır.

* Hayat sigortalarında poliçe sigorta şirketleri tarafından imzalanmaktayken Bireysel Emeklilik sözleşmelerinde ise yalnızca bu konu üzerinden lisans almış olan şirketler tarafından verilebilmektedir. Lisanlı şirketlerin haricinde Bireysel Emeklilik Sözleşmesini Hazine Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu sınavda başarılı olabilen finansal danışmanlar da imzalama yetkisine sahip olabilmektedirler.

* Hayat sigortası başlangıcında giriş aidatı gibi bir uygulama yoktur. Fakat Bireysel Emeklilik sisteminde ertelenmiş veya peşin olarak giriş aidatları tahsil edilmektedir.

* Hayat sigortası, birikim amaçlı olsa dahi muhakkak sakatlık ve vefat durumlarında teminat barındırmaktadır. Bireysel Emeklilik ise herhangi bir teminat bulundurmamakla beraber sadece birikim sağlamaktadır. Ek olarak arzu edildiği takdirde teminatlar alınabilir. Bundan dolayı da Bireysel Emeklilik kesintileri hayat sigortasına göre daha az seviyededir.

* Hayat sigortası, sigorta şirketi tarafından belirlenen kararlar neticesinde yatırım yapmaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ise fonlar, bir uzman yardımı ile birlikte sadece katılımcının kararları ile seçilmektedir.

Hayat Sigortası Nedir?

hayat sigortası nedir
hayat sigortası nedir

* Hayat sigortaları genel olarak sabittirler ve değişmezler. Uygulanan her bir poliçede ayrı hak ve teminatlar bulunur. Bireysel Emeklilik ise, hayat sigortasına göre daha esnek bir yapıya sahiptir. Katılımcı bu sistemde fonları yılda 6, emeklilik planını ise 4 defa değiştirme imkânına sahiptir. Aynı zamanda birden fazla BES planını birleştirebilmektedir.

* Hayat sigortası uygulamalarında prim düzenli ve sabit olarak ödenmelidir. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde ise katılımcı istediği zaman istediği miktar ödemeler gerçekleştirebilir.

* Hayat sigortası yapıldıktan sonra şirket değişikliği yapılamazken, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 1 yıl sonra değişiklik yapılabilmektedir.

* Hayat sigortasına ait fonlar, sigorta şirketi hesabından takip edilirken, Bireysel Emeklilik fonları ise Takasbank’ta saklanarak şeffaf bir şekilde takibi gerçekleştirilebilmektedir.

* Hayat sigortası yapıldıktan 10 yıl sonra emekli olunabilir veya yapılan birikimin bir kısmı borç olarak alınabilirken, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde en az 10 yıl prim ödemiş olmak ve 56 yaşını doldurmuş olmak şartları aranmaktadır. Borç alma seçeneği ise bulunmamaktadır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir