Gençliğin BES'i

Halkbank’tan Gençliğin BES’i. Her geçen gün farklı bütçeler için hazırlanan bireysel emeklilik paketlerinden bir yenisi de, Halk Bankası tarafından hazırlandı. Daha önce de bireysel emeklilik hizmetlerinde görmeye alışkın olduğumuz Halk Bankası, şimdi ise öğrencilere yönelik paketler hazırlamaya başlıyor. Hazırlamış oldukları kolay emeklilik kredi paketinde, bireysel emeklilik için tüm şartlar geçerli.

Sadece sabit bir geliri olmadığından dolayı, her ay düzenli yapmakta öğrencilerin zorlandığı, bundan dolayı da ödeme tutarlarının düşürüldüğü görülmektedir. Halkbank Gençliğin BES’i adı altında sunulan bu pakette, aylık ödenmesi istenen en düşük katılım payı ise 50 TL olarak belirlenmiştir. Buna göre, öğrenciler her ay boyunca, Halk Bankası bireysel emeklilik hesaplarına 50 lira aktararak birikimlerine başlayabilecekler. Yatırmış oldukları bu tutar için ise devlet tarafından her ay yüzde yirmi beş oranında devlet katkısı sağlanacaktır.

Bireysel Emeklilik İçin Gençliğin BES’ine Nasıl Başvuru Yapılır?

Gençliğin BES'i
Gençliğin BES’i

Halk Bankası’nın öğrenciler için hazırlamış olduğu bireysel emeklilik paketinde, herhangi bir özel katılım şartı bulunmamaktadır. Tüm üniversite öğrencileri ve diğer öğrenciler, bu paketten faydalanabilirler. Tek yapılması gereken, üniversite kampüslerinde bulunan Halk Bankası şube ya da stantlarına başvuru yapılmasıdır.

Bu başvuru işlemi sırasında, öğrencilerin yalnızca kimliklerinin yanlarında bulunması yeterli olacaktır. Başvuru işleminin ardından Halkbank Gençliğin BES’i için, eğer Halk Bankası’nda mevcut bir banka hesabınız varsa, yeni bir hesap açılışı yapılmayacaktır. Fakat, daha önce bir vadesiz mevduat hesabınız bulunmuyorsa, yeni bir hesap açılışı yapılacaktır.

Devlet Katkısı Ne Kadar Yansıyacak?

Bilindiği üzere bireysel emeklilik için yapılan ödemelerde, yatırılan tutar için devlet tarafından yüzde yirmi beş katkı sağlanıyor. Bu doğrultuda, aylık olarak yapacağınız 50 liralık ödemeler için, devlet tarafından da 12,5 Türk Lirası katkı sağlanacak. Bu sayede yılda 750 liralık bir yatırım yapılmış olacak. Devlet desteği ile birlikte ulaşan bu bedel, en az 10 yıl boyunca ödeme yapılırsa, kesinti olmadan çekilebilecektir. Fakat, erken bir tarihte kişiler hesaplarını bozdurmak isterlerse, bu durumda yalnızca ana paralarını alabilecek, devlet desteği de yapılan sözleşme gereğince kesilecektir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir