Günlük EFT Limiti

Günlük EFT Limiti. Bankacılık sektörü günümüzde oldukça gelişme göstermektedir. Bankacılık alanında en sık kullanılan işlemlerden birisi de para transferi işlemidir. Para transferi işlemi için Elektronik Fon Transferi ya da daha çok bilinen ismi ile EFT, bir de havale işlemi kullanılmaktadır. EFT ile havale işlemleri çok sık olarak karıştırılmaktadır. EFT ile havale arasındaki farklardan bahsedecek olursak, EFT ile farklı bankalar arasında para transferi yapılabilir. Havale işlemi ile ise aynı bankanın farklı şubeleri arasında para transferi yapılır. EFT işlemleri için bankalar bir ücret talep ederler. Her bankanın talep ettiği ücret farklıdır fakat genel olarak EFT ücretleri 1 TL ile 4 TL arasında değişmektedir. Havale işlemi için ise bankalar herhangi bir ücret talep etmez.

EFT işlemi havale işlemine göre biraz daha zahmetli bir işlemdir. Banka kuruluşları EFT yapmak isteyen müşterileri için günlük işlem limiti belirlemektedir. Günlük EFT Limiti ile müşteriler bankanın belirlemiş olduğu o limit ile EFT işlemlerini yapabilirler.

Günlük EFT Limiti Nedir?

Günlük EFT Limiti
Günlük EFT Limiti

Her bankanın Günlük EFT Limiti farklıdır. Bankalar Günlük EFT Limitini kendileri belirlemektedir. Bazı bankaların EFT günlük işlem limitinden bahsedecek olursak;

  • Garanti Bankası günlük eft limiti için 250.000 TL belirlemiştir.
  • Finansbank günlük eft limiti ise 100.000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Denizbank günlük eft limiti olarak 100.000 TL belirlemiştir.
  • Kuveyt Türk Bankası için belirlenen günlük işlem limiti ise 15.000 TL’dir.
  • HSBC Bank üzerinden EFT yapmak için ise 4 farklı üst limit belirlenmiştir. Bireysel kullanıcılar için 50.000 TL, Advance için 75.000 TL, Premier kullanıcılar için ise 200.000 TL, Private Bank kullanıcıları için ise günlük işlem limiti 200.000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Bank Asya tarafından müşterileri için belirlenmiş olan üst limit ise 50.000 TL’dir.
  • Ziraat Bankası üzerinden EFT yapacaksanız yapabileceğiniz en üst günlük işlem limiti 75.000 TL’dir.
  • ING Bank EFT işlemini kullanmak isteyen kişiler için belirlenen günlük olarak EFT limiti 100.000 TL olacaktır.
  • Vakıfbank kullanıcıları için ise Vakıfbank 50.000 TL gibi bir günlük işlem limiti belirlemiştir.
  • Türkiye Finans Bankası, diğer banka kuruluşlarından farklı olarak sabah saat 9.00 ile 15.00 arasında EFT günlük işlem limitini 150.000 TL olarak belirlemiştir. 15.00 ile 17.00 arasında gerçekleşecek EFT işlemlerinin günlük işlem limiti ise 25.000 TL olarak belirlenmiştir.

Sizin de gözlemlediğiniz gibi bankaların günlük işlem limitleri bankalar arasında farklılık göstermektedir. EFT işlemlerinizi bankaların günlük işlem limitlerine bakarak yapabilirsiniz. EFT işlemleriniz için bankaların günlük işlem limitleri farklılık gösterdiği gibi EFT saatleri de farklılık göstermektedir. EFT saatlerini öğrenerek EFT yapmanız sizin için daha iyi olacaktır. Kendi bankanızın EFT saatlerini öğrenmeniz gerektiği gibi EFT yapacağınız bankanın da EFT saatlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Bankalar hafta içi EFT işlemi gerçekleştirmektedir. Bu yüzden hafta sonu EFT işlemleriniz gerçekleşmez, en yakın EFT saatleri başlayınca yani Pazartesi günü EFT yapabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir