furacin krem

Son zamanların en mucize kremlerinden bir tanesi olan Furacin krem son zamanlarda oldukça araştırılır bir hale gelmiştir. Bu yazımızda furacin nedir, furacin krem ne işe yarar, furacin nasıl kullanılır, furacin merhem yan etkileri, furacin krem fiyatı nedir gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.

Furacin nedir?

Bu krem çeşitli yaralarda, yanıklarda, akneler gibi durumlarda bunları kontrol altına alarak önlemek ve iyileştirmek amacıyla kullanılan bir ilaç çeşididir. Ciltte ortaya çıkan yaralar üzerinde çeşitli bakterilerin oluşmasını ve yayılmasını engelleyen bir ilaçtır. Antiseptik bir ilaç olması sebebiyle bakteri oluşumunu engellemektedir.

Furacin krem ne işe yarar?

Çeşitli ameliyatlardan sonra herkesin de bildiği gibi enfeksiyonlar meydana gelebilmektedir. Ameliyat sonrası enfeksiyonlardan korunabilmek, yine ameliyat sonrası mikroplar sebebiyle ortaya çıkan iltihaplı ya da iltihapsız cilt üzerinde oluşabilecek enfeksiyonlardan korunabilmek için furacin merhem kullanılmaktadır. Ameliyatların yanı sıra hasar, yanık, kesik gibi olaylardan sonra meydana gelebilecek açık yaralarda da kullanılabilir. Ayrıca deri ülseri enfeksiyonları ve dış kulak enfeksiyonlarının temizlenebilmesi için de bu krem kullanılabilmektedir.

furacin krem
furacin krem

Bazı bireyler cilt üzerinde meydana gelen içi irin dolu kabarcıkların, sivilcelerin, dış kulak iltihaplarının tedavisinde bu krem kullanılır mı diye sormaktadır. Evet, tüm bu saydığımız durumların tedavisi için de bu krem kullanılabilmektedir.

Furacin Krem Yan Etkileri

Kremin nadiren de olsa yan etkileri ortaya çıkabilmektedir. Bazı görülebilecek yan etkileri ise;

  1. İlaç kullanılan bölgede deri dökülmesi
  2. Kremin sürüldüğü bölgede ağrı ya da şişme
  3. Alerjik reaksiyonlardır.

Bu gibi durumların herhangi bir tanesi ile karşılaşılması durumunda mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bu krem etkisini çabuk bir sürede gösteren bir kremdir. Tedaviye başladıktan en geç 3-4 gün içerisinde herhangi bir iyileşme belirtisi göremiyorsanız ya da bölgenin durumu kötüye gidiyorsa kremi kullanmayı derhal bırakmalı ve doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Furacin nasıl kullanılır?

Bu krem enfeksiyonlu bölgelerin enfeksiyondan kurtulması için ya da yanıkların tedavisi için kullanılır. Kremi enfeksiyonunuzun ya da yaranızın olduğu bölgeye ince bir tabaka halinde sürerek elinizle daha sonra tüm alana yedirebilirsiniz. Kremi sürdükten sonra dilerseniz sürdüğünüz bölgenin üzerine bir örtü örtebilirsiniz. Furacin her gün kullanılabilen bir kremdir. Fakat dilerseniz birkaç günde bir de yaranızın olduğu bölgeye sürebilirsiniz. Krem etkisini oldukça çabuk göstermektedir. Tedavinin başlangıcından enfeksiyonun tamamen yok olmasına kadar geçen süre 7 ila 10 gün arasında olacaktır.

Furacin krem pişik için kullanılır mı?

Bu krem antiseptik bir ilaç olduğu için genellikle doktorlar tarafından pişik tedavilerinde kullanılması önerilmemektedir. Bazı kişiler furacin kremin pişik tedavisine iyi geldiğini söylese de bu kanıtlanmış bir durum değildir. Bunun için yine de doktorunuza danışabilirsiniz.

Furacin krem fiyatı nedir?

Furacin kremin şuan güncel fiyatı 10,74 TL’dir. Fakat siz yine de en güncel fiyatı öğrenmek için eczaneye sorabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir