Findeks Kredi Notunun 0 Olması Ne Demek?

Findeks Kredi Notunun 0 Olması Ne Demek? Kredi notunun 0 olması aslına bakılırsa kötü bir netice değildir. Bankalar günümüzde kredi veya kredi kartı verirken; kişinin borçlarını ödeyip, ödemeyeceği noktasında kendilerini garanti altına almak isterler. Bu garantiyi ise kişinin kredi notu belirlemektedir. Kişi daha öncesinde kredi kartı veya kredi kullandıysa ve bu borçlanmaların borçlarını zamanında ödediyse, kredi notu bir hayli yüksek olacaktır. Aksi takdirde borçlarını düzensiz ödeyen birinin ise kredi notu düşük olacaktır. Kredi notunun sıfır olması bu iki türle de alakası olmayan bir durumdur. Eğer kredi notunuz sıfırsa bu sizin “daha önce hiçbir kredi kartı almadığınızı ve kredi çekmediğinizi” yani bankayla kendi adınıza bir işlem yapmadığınızı gösterir.

Findeks Kredi Notunun 0 Olması Ne Demek?

Kredi notunun sıfır olması kötü bir şey değildir. Bankalar bu durumda olan kişilere karşın tarafsız davranırlar.Kredi notu sıfır olan kredi çekebilir mi? Sorusuna netlik kazandıralım. İlk olarak şu gerçeği sizlerle paylaşmak istiyorum. Bankalar bir müşteriye kredi verirken; o paranın düzenli olarak ödenip, ödenmeyeceğine dair bir kanıt isterler. Bu kanıt kişinin tüm geçmiş finansal hareketlerini ortaya koyan findeks kredi notu ile sağlanabilir. Ancak kredi notu sıfır olan birisi için farklı yolların denenmesi gerekmektedir.

Kredi Notu Sıfır Olan Kişi Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilir?

Kredi notu sıfır olan birisi, kredi notunu ancak kredi kartı kullanımıyla yükseltebilir. Herhangi bir bankadan (maaş alınan bankadan alınması daha faydalıdır.) kredi kartı alın. Bu kredi kartının limitini düşük tutun ve aylık olarak düzenli harcamalar yapın. Sonrasında bu kredi kartının borcunu tam zamanında ve eksiksiz olarak ödeyin. Asgari tutarını ödemek kredi notunda yükselişe neden olmaz. Az harcayıp, tamamını ödemek kredi notu sıfır olan birisi için daha faydalı olacaktır.

Bilgilendirici Not: “Öğrenciyken, babamın kredi kartını kullandım. Kredi notum yine de sıfır mıdır?” sorusunu soranlar için bilgi verelim. Kullanılan kredi kartı kimin adınaysa o kartta yapılan işlemler, o kişinin kredi notunu etkilemektedir. Öğrenciyken bile, üzerinde sizin adınıza yazmayan kart, sizin kredi notunuza etki etmez.

Findeks Kredi Notu Sıfır Olan Kredi Çekebilir Mi?

Findeks Kredi Notunun 0 Olması Ne Demek?
Findeks Kredi Notunun 0 Olması Ne Demek?

Kredi notu sıfır olana banka kredi vermek bankalar tarafından pek istenmeyen bir durumdur. Neticede kişinin daha önce hiçbir kredi tecrübesinin bulunmuyor olması ve geçmişte borç ödeme bilincine sahip olup, olmadığına dair bir bilgi bulunmaması bankaların geri adım atmasına sebebiyet vermektedir. Eğer kredi notunuz sıfırsa ve acil bir durum yoksa kredi notunuzu yükselterek, kredi çekme sürecini kolaylaştırabilirsiniz. Eğer hemen kredi çekmek istiyorsanız aşağıda yer alan yöntemlerle kredi çekebilirsiniz.

İpotek İle Kredi Çekme  

Bankalar kredi notu sıfır olan birisine kredi verirken, borç için kendilerini güvence altına alabilecekleri bir şeyler isterler. Bunun için kredi tutarına yakın bir değere sahip olan malınızı ipotek ederek, krediniz sıfır olsa dahi kredi kullanabilirsiniz. Örnek verecek olursak; 25.000 TL değerinde kredi kullandınız ve piyasa değeri 20.000 TL olan otomobilinizi ipotek ettiniz. Bu durumda bankla size kredi verecektir. Ancak bankanın krediye onay vermesi için, ipotek edilen malın kredi tutarının yarısından fazla olması gerekebilir. Bu kredi tutarına göre değişkenlik göstermektedir.

Kefil İle Kredi Çekme

Kredi notunun sıfır olması durumunda kullanılabilecek yöntemlerden bit tanesi de, kefil yardımıyla kredi çekmektir. Size kredi borcunuzdan dolayı kefil olabilecek birini bulun ve bankaya kefil ile kredi çekmek istediğiniz yönünde başvurunuzu iletin. Bu sayede kolayca kredi kullanabilirsiniz. Ancak burada da yine bazı şartlar bulunmaktadır. Kefil olan kişinin de kredi notunun 0 olması veya risk arz edecek kadar (1200 ve altı) düşük olması, sizin kredi almanız için yetersiz olacaktır. Kredi notu sıfır olan birinin, kefille kredi çekebilmesi için; kefil olan kişinin kredi notunun yüksek olması gerekmektedir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir