Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler. Öğrencilerin okullarından aldıkları karne sayesinde dersleri ve okuldaki davranışları hakkında nasıl bilgi sahibi olabiliyorsak, Bankalar ve finansman kurumların kredi vermeden önce bireylerin almış oldukları finansman karneye de bireysel Kredi notu denilir. Findeks ise, tüm bankalardan almış olduğu bu notları birleştirir ve Findeks Kredi notu altında kullanıcılarına sunar. Bu yazımızda Findeks Kredi Notu hakkında merak edilenlere ve sıkça sorulan sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Findeks Kredi notunu niçin bilmeliyim ve bana yarar sağlayacak? Sorusundan başlayalım. Findeks Kredi notunuzu bilmeniz, sizin bankalardan çekeceğiniz krediler öncesi bir avantaj sağlar. Çünkü bankalar kredi cevabınızı verirken sizin kredi notunuza bakarlar ve notunuza göre kredinize cevap verirler. Eğer ki kredi notu düşükse, kredi çekmeyen isteyenler bu notunu yükseltmek için neler yapılacağına dair bilgi sahibi olmuş olurlar. Kredi notunuz istenilen seviyede ise o seviyeyi korumak için neler yapmanız konusunda bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Diğer bir merak edilen soru da Findeks kredi notunu nasıl ve nereye başvurarak öğrenebilirsiniz? Bu konuda da yapmanız gereken daha fazla bilgi için findeksin sitesine girmeniz gerekir. Eğer üyeliğiniz yoksa Findeks’e üye olmanız ve istediğiniz paketi seçmeniz gerekmektedir. Şunu da belirteyim bu hizmetler belli bir ücrete tabidir. Seçeceğiniz hizmet alam zamanına göre bu fiyatlar değişmektedir.

Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Findeks Kredi Notu hangi değerler arasındadır ve değerlerin anlamı nedir? Kişi veya firmaların Kredi Notu 0 ( sıfır ) ile 1000 değerleri esas alınır. Kredi notu 0 ( sıfır ) ise  kişi veya kurumun finansman performansının kötü olduğuna, kredi, çek, teminat mektubu gibi finansal işlemlerde bankalarla problem yaşadığı, ödemlerini yapmadığı, çeklerinin karşılıksız çıktığı veya sürekli geciktirdiği gibi sorunlar olduğunu gösterir. Siz siz olun bu kişi ve kurumlardan uzak durun demek isteniliyor kısacası.

Ama bu not 1000 ise o kişi veya kurumun tüm ödemelerini muntazam ve sorunsuz yaptığını, verdiği çek ve teminat mektuplarının karşılığı olduğu anlamına gelir. Peki bu not 0 ila 1000 arasında bir sayı ise ne anlama geliyor? O zamanda o kişi veya kurumun kredi, kredi kartı, çek gibi finansman işlemlerinde sürekli olmayan bir sekteye uğramış anlamına gelir. Yani sizin anlayacağınız sarı kart görmüş ve ikaz edilmiş.

Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler
Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Ben Findeks’e kayıt olmadım. Benim de kredi notum var mı? İster kayıt ol ister olma. Çünkü Findeks kişi veya kurumlar hakkında ki tüm finansman bilgilerini bankadan almakta ve bünyesinde toplamaktadır. Kişi olarak illaki bir bankadan kredi çekmişizdir. İşte sizin bu kredi bilgileriniz, ödemeleriniz, yaşanana kredi aksaklıkları gibi tüm bilgiler mevcuttur.

Bankacılık sisteminden aktif olarak Kredi Kartı, Bireysel Kredi ve Kredili Mevduat Hesabı kullanan veya son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan tüm bireysel kullanıcıların Findeks Kredi Notu vardır. Ancak hiç kredi kullanmamış veya 5 yıldır hiç kredi kullanmamış kişi ve kurumların bilgileri mevcut değildir.

Findeks Kredi Notunuz düşük ise yükseltebilmek için ne yapılır? Kredi, kredi kartı, çek gibi işlemlerde meydana gelen aksamalar, yasal takibe düşmeler sizin Findeks Kredi Notunuzu düşürür. Notunuzu yükseltebilmek için kredi ödemelerinizi günüde yatırın, kredi kart borçlarınızın hepsini yatırın, bankalara otomatik ödeme talimatları verin, nakit paranız varda bankalara yatırın, vermiş olduğunuz çeklerin günü geldiğinde karşılığı olsun ve gecikme yaşanmasın. Bu tür işlemler yapıldığında Findeks Kredi Notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Findeks Kredi Notu hakkında merak edilenler ile ilgili sorulara cevap vermeye çalıştık. Daha detaylı bilgi ve bu işleri bir finans uzmanına yaptırmak istiyorsanız https://www.findeks.com/Findeks ’in web adresinden yardım alabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir