Findeks Çek Endeksi Nedir

Findeks Çek Endeksi Nedir? Çek, her hangi bir bankaya yazılmış olan ve de istenilen bir şekil de belirlenmiş ödeme emri niteliğin de kullanılan çok kıymetli bir evraktır. Çekler, bankalar tarafından hem kurumlara hem de bireylere vermektedir. Bankalar çek verirken, çek talebinde bulunanlar hakkında finansal bir araştırma yaparlar. İşte burada Findex Çek Endeksi devreye girmektedir. Peki, Findeks Çek Endeksi nedir?

Türkiye’de ticari faaliyetler kullanılan çekler, bir ödeme aracı ve bir borçlanma aracı olarak kullanılmaktadır. Çeklerin vadeli alımlarda kullanıldığı zamanlarda, çeklerin karşılıksız çıkma durumu ortaya çıkabilmektedir. Çeklerde yaşanan böyle durumlara karşı, işletmeler malzeme verdikleri firma ve şirketleri tanımak ve daha önceki ticari ilişkileri hakkında bilgi sahibi olmak isterler. İşletmeler, çek araştırması yaparken bu bilgilerin güvenilir ve resmi kaynaklardan öğrenmek ister.

Findeks Çek Endeksi Nedir
Findeks Çek Endeksi Nedir

Findeks Çek Endeksi, son 36 ay içerisinde şide edilen çeklerin tutarları, sıklığı, tutarları, ödemelerine bağlı olarak hesaplanan bir çek notudur. Findeks Çek Endeksinde, kişi veya firmaların çek notu 0 ( sıfır ) ise çek sahiplerinin şimdiye kadar kesmiş oldukları çekin karşılıksız olduğu anlamına gelir. Ama bu not 1000 ise çek sahibinin tüm çeklerinin karşılığı olduğu ve ödendiği anlamına gelir. 0 ile 1000 rakamı arasında ki değer ise, çek sahibinin çekinin ödenmemiş ve veya gecikmiş bir çeki olduğu anlamına gelmektedir.

Findeks Çek Endeksi Nedir?

Findeks Çek Endeksi yüksek olan kişi veya firmaların itibarını belgelediği için, vadeli mal satanların aradığı temel şarttır. Findeks üyesi olan kişi ve kurumlar, Findeks Çek Endeksi sayesinde kesilen çeklerin karşılığının olup olmadığını, çeklerin ne zaman kesildiğini, vadeli çeklerin zamanında ödenip ödenmediği gibi çeklerle ilgili hayati bilgileri öğrenmiş olur ve yapacağı ticaret işlemlerinde sağlam ve güvenli kararlar almış olur. Findeks Çek Endeksi almak o kadar zor bir işlem değildir.

Findeks.com adresine girilerek ücretsiz üye olmanız yeterlidir. Çek sahipleri kendileri ile ilgili Findeks Çek Endeksini buradan öğrenebilir. Ama başkalarına ait çek endeksini öğrenmek istiyorsanız, sistem raporu talep edilen tarafa mesaj gönderir. Gönderilen bu mesajın karşı tarafça onaylanmasından sonra bilgilere sahip olabilirsiniz.

Dokuz büyük bankanın yer aldığı kredi kayıt bürosu tarafından kurulan ve internet üzerinde hizmet veren Findeksi’n finansman ve ticaret ile uğraşan müşterileri için oluşturduğu Findeks Çek Endeksi sayesinde, daha güvenli ve sağlıklı kararlar alınabilir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir