Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Gerçekleştirilir? Uzun yıllar çalıştıktan sonra bu çalışmalarının karşılığını emekli maaşı adı altında alan vatandaşlarımız, SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından emekli olmaktadırlar. Sigorta ve Emekli Sandığı veya BAĞ-KUR üzerinden emekli olan kişiler her ay düzenli bir şekilde gününde emekli maaşlarını almaktadırlar. Hakları olan bu emekli maaşlarını ise ülkemizdeki hizmet veren bankalardan veya PTT şubelerinden temin etmektedirler.

Emekli vatandaşlarımızın daha iyi hizmet almalarını sağlamak amacıyla SGK tarafından belirlenmiş olan yeni düzenleme sayesinde 2014 yılı Şubat ayından sonra emekli kişiler maaşlarını arzu ettikleri bankadan çekebilmektedirler. SGK ‘nın getirdiği bu yeni düzenleme sayesinde emekli olan vatandaşlarımız önceden hangi banka ile çalışmışlarsa veya hangi banka ile çalışmak istiyorlarsa kendi istekleri dâhilinde o bankadan emekli maaşlarını çekebiliyorlar. Fakat bunun için ise bazı koşullar aranmaktadır.

Emekli Maaşı Banka Değişikliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Emekli Maaşı Banka Değişikliği
Emekli Maaşı Banka Değişikliği

Yıllarca çalışmış ve bu emeğinin karşılığını her ay düzenli olarak alan emekli vatandaşlarımız maaşını almak istediği bankayı seçerken, daha önceki maaşını çektiği bankaya borçlu olup olmadığını öğrenmelidir.

Mevcutta maaş aldığı bankaya ait herhangi bir borcu varsa eğer, emekli maaşının başka bir bankaya taşınması işlemi gerçekleşmez.

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Nasıl Yapılır?

Emekli maaşının başka bir bankaya taşınmasını isteyen vatandaşlarımız, bu isteklerini hizmet almak istedikleri banka şubesine giderek beyan edebilir, durumu arz ederek işlemlerin yapılmasını talep edebilir. Gerekli koşullara uyum sağlandığı takdirde kişinin emekli maaşının istediği bankaya alması uygun görüldüğü takdirde emekli maaşını istediği bankadan çekecek olmasının önünde hiçbir engel yer almaz.

Bir diğer yöntem ise; emekli olan vatandaşlarımızın emekli oldukları kuruma giderek bu değişikliği talep etmesi ile gerçekleşir. Örneğin SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafından emekli olunan kişiler bu kuruma başvurarak talepleri doğrultusunda işlemler yapılmasını belirtebilirler.

Emekli maaşı banka değişikliğinde izlenilmesi gereken başka bir yöntem ise yeni hizmete açılan e-devlet sayfası üzerinden banka talebi değişikliği talebinde bulunmaktır. Yeni geliştirilmiş olan bu yöntem ile size yardımcı olabilecek kişilerden de yardım alarak talepte bulunabilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir