Çok Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Çok Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar. Bankalardan kredi alabilmek için, bankaların belirlemiş olduğu ve koşullarını belirlemiş olduğu kurallar dâhilinde kredi alınabilmektedir. Aradıkları bu koşulun başında ise müşterinin kredi notu bulunmaktadır. Kredi notu düşük olanlara bankalar, kurallar gereği kredi vermek istemezler. Bu durum böyle olunca kredi notu çok riskli grubunda olanlara, hiçbir bankacılık hizmetinden yararlandırmak istemezler. Kredi notu çok riskli olanlar, çok riskli kredi notuna kredi veren bankaları araştırmaya başlarlar ve kredi almaları çok zorlaşır.

Çok riskli kredi notu grubunda olan kişiler, bankalardan kredi talebinde bulunurlarsa, şansların en düşük kredi oranında kullanmalıdır. Mesela 15.000 TL ihtiyacınız var ama çok riskli grubunda olduğunuz için ve bankanın istediğinizi rakamı verme şansı düşük bir olasılık ise o zaman daha düşük bir kredi oranı talep edebilirsiniz. Aksi halde kredi tutarı yükseldikçe bankanın talep edeceği kredi notu ortalaması da yükseleceği için kredi onayı alınması adeta imkânsız hale gelecektir.

Ülkemizde, bazı bankaların da çok riskli kredi notu olanlara kredi kullandırma konusunda yardımcı oldukları biliniyor. Özellikle bu bankalar ya yeni açılmış ve ismini duyurmak isteyen bankalardır yahut faiz oranını ve dosya masraflarını yüksek tutan bankalardır. Şunu da belirtmekte fayda var ki o bankalarda hemen size kredi vermezler. Bankanın istemiş olduğu şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Ne gibi şartlar bunlar? Mesela sizden teminat isteyebilirler. Göstereceğiniz ipotek, bankanın size vereceği kredi tutarını geri alabilme olasılığını artırdığı için, kredi talebinizin onaylama ihtimali daha yüksek olacaktır.

Çok Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Çok Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar
Çok Riskli Kredi Notuna Kredi Veren Bankalar

Tabi göstereceğiniz ipotek değeri, talep ettiğiniz kredi miktarından fazla olmak şartıyla. Diğer bir şartta kefilliktir. Gösterilecek kefilinde niteliklerini banka inceleyebilir. Eğer ki kefilinizin de kredi notu çok riskli ise olumsuz cevap alma oranınız çok yüksek. Yine kefilinizin sürekli bir işi olması, SGK kaydı olması da kredi talebinizin onaylanmasında büyük etkendir. Çok riskli kredi notuna kredi veren bankaların uygulayacakları yöntemlerinin biri de sizin maaşınız yüksek olması.

Şöyle ki kredi notunuz çok riskli. Ama sizin bankalara hiçbir borcunuz kalmamış ve bunu belgelemişsiniz. Banka, borcunuz olmadığı için ve sabit bir geliriniz olduğu için size kredi konusunda da yardımcı olabilir.

Kredi notu çok riskli olan kişiler, çok riskli kredi notuna kredi veren bankalar arayışı esnasında bir çok bankaya müracaat edip kredi başvurusu yapması ve bu başvuruların olumsuz olması da sizin kredi notunuzun biraz daha  düşüreceğini unutmayın.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir