Citibank EFT Saatleri

Citibank EFT Saatleri. Citibank, 1975 yılında faaliyete geçmiş, çoğunluğu yabancı sermayeden oluşan bir finans kuruluşudur.

Türk bankacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan Citibank, kurumsal müşterileri için; nakit yönetimi, dış ticaret, hazine, menkul kıymet saklama hizmetleri, CitiService, internet bankacılığı şeklinde birçok finansal ürün ve hizmet sunmaktadır. Citibank EFT saatleri bilgileri bulunan, Citibank sektöre hizmet veren ticari müşterilerine, nakit yönetimi, dış ticaret, hazine, krediler ve CitiService gibi birçok finansal ürün ve finansal hizmet sunmaktadır.

EFT ve Havale Nedir?

Bankacılık sektöründe her gün sıkça gerçekleştirilen işlemlerden olan para transferi işlemi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birincisi açılımı Elektronik Fon Transferi olan EFT, ikincisi ise havaledir.

Citibank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemi bir bankada hesabı olan kişinin farklı bir bankada hesabı olan kişiye Türk Lirası cinsinden para gönderme işlemine verilen isimdir. Bu işlem iki farklı banka arasında gerçekleşmektedir. Citibank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işleminizi banka hesabınız yoksa, kredi kartından IBAN’a ve hesap numarasına gönderebilirsiniz.

EFT işleminin dijital ortamda yapılandırması tamamlandıktan sonra, işleminizi internetin bulunduğu her yerden kolaylıkla yapabilirsiniz. Citibank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işleminizi internet aracılığı ile gerçekleştirecekseniz, EFT işleminizi kaydederek, bir sonraki EFT işleminizi daha kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Çalıştığınız bankanın size sunduğu finansal hizmetlerden olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık şeklinde yapabilirsiniz. Citibank EFT işleminizi internet üzerinden gerçekleştirmek istemiyorsanız, müşteri hizmetleri, banka şubesi, ATM ya da bankanıza düzenli EFT talimatı vererek kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci para transferi işlemi ise havaledir. Havale bir bankada hesabı olan kişinin, aynı bankanın farklı şubesinde hesabı olan bir kişiye para birimi fark etmeksizin, yapmış olduğu para transferi işlemidir. Havale işleminizi bankanızın finansal ürünlerinden olan internet bankacılığı, telefon bankacılığı, mobil bankacılık şeklinde kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Havale işleminizi internet üzerinden yapacaksanız, işleminizi kaydederek, bir sonraki işleminizin daha kısa sürede olmasını sağlayabilirsiniz. İnternet üzerinden havale işleminizi gerçekleştirmek istemiyorsanız, bankanızın müşteri temsilcisini arayarak, banka şubenize giderek ya da ATM’leri kullanarak, havale işleminizi yine aynı hızda gerçekleştirebilirsiniz.

EFT İşlemi Nasıl Yapılır?

Citibank EFT Saatleri
Citibank EFT Saatleri

Citibank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemini internet bankacılığı ya da mobil bankacılık aracılığıyla gerçekleştirmek isterseniz dört farklı unsura ihtiyacınız vardır. Bu unsurlar; gönderici, göndericinin bankası, alıcı ve alıcının bankası bilgilerinden oluşmaktadır.

  • EFT işlemi için ilk olarak bu dört bilgiyi sisteme doğru ve eksiksiz bir şekilde aktarmanız gerekmektedir.
  • Ardından sistem hesabınızda göndermek istediğiniz tutar ve Citibank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işlemi için bankanızın aldığı hizmet bedeli tutarının karşılayıp karşılamadığının kontrolünü yapar. Hesabınızda toplam miktarı karşılayacak kadar para varsa, Citibank EFT saatlerinde içerisinde gerçekleştirilen EFT işleminiz bir sonraki aşamaya aktarılır.
  • Bu aşamada Merkez Bankası EFT-EMKT Sistemi’nden onay vererek işleminizi gerçekleştirir ve karşı bankanın hesabına sahip olan kişinin hesabına tutar aktarılır.
  • Hesabınızda toplam tutarı karşılayacak kadar para yoksa, Citibank EFT işleminizi sistem gerçekleştirmez ve sizi ödeme kuyruğu adı verilen sırada bekletir.

Citibank EFT Saatleri Ne Zamandır?

Her bankanın işlem saatleri farklıdır. Citibank EFT saatleri ise hafta içi her gün 09.00 ile 17.00 arasındadır.

Citibank EFT saatlerinin sınırlaması vardır. EFT işlemi farklı bankalar aracılığıyla yapıldığından, onların onayının olması gerektiği için, farklı bankaların ortak mesai saatleri içerisinde işleminizi yapmanız gerekmektedir. Mesai saatleri dışında gerçekleştirilen EFT işlemleri, bir sonraki günün mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilir. Bazı bankalar Citibank EFT saatleri dışında EFT işleminin gerçekleştirilmesinden dolayı Geç EFT Komisyonu adıyla ekstra bir hizmet bedeli talep etmektedirler.

Citibank EFT İşlem Ücreti Ne Kadardır?

Her bankanın kendi belirlediği farklı EFT ücretleri vardır.

Citibank EFT ücretleri şu şekildedir;

  • EFT işleminizi ATM aracılığı ile gerçekleştirecekseniz en düşük 15 TL ve en yüksek 200 TL gibi bir hizmet bedeli bulunmaktadır.
  • Citibank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirilen EFT işleminizi, telefon bankacılığı aracılığı ile yapacaksanız, en az 5 TL ve en yüksek 200 TL gibi bir hizmet bedeli belirlenmiştir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir