Chivas Regal Nasıl İçilir

Chivas regal nasıl içilir viski içmenin çeşitli yolları vardır önemli olan viskiyi ne için içtiğinizdir. Eve geldikten sonra yorgunluk atmak için mi içiyorsunuz, tadımlık mı içiyorsunuz vs. Viski içerken ki ortam da çok önemlidir. Chivas Regal nasıl içilir, viski nasıl içilir soruları konuya hakim olmayan insanlar tarafından sıkça merak edilmektedir.

Chivas REGAL NASIL İÇİLİR?

Viski kadehe seçerken amaç çok önemlidir. Tadımlık mı içeceksiniz, sek mi içeceksiniz, buz mu kullanacaksınız gibi seçenekler önemlidir. Eğer viskiyi tadımlık bir zevk için içecekseniz kesinlikli tat ve kokuyu daha yoğun ileten kadeh türü Glencairn ve Copita gibi kadeh türlerini kullanmanızı tavsiye ederim. Akşam eve geldiniz üstünüzde bir stres ve yorgunluk var ve rahatlamak için iki kadeh viski içmek istiyorsanız ve istediğiniz sadece viskiden zevk almaksa Tumbler kadeh türünü kullanmanızı tavsiye ederim. Rahatlıkla tutabilirsiniz ve kadehin de şeklinden gelen karizmasını da hissedersiniz.

Viskiye su mu eklemeliyim buz mu?

Viskinin birçok içilme şekli olduğu gibi suyla içenler veya buzla içenler de oldukça fazladır. Chivas Regal nasıl içilir cevabı olarak örneğin Amerikalılar viskiyi on therocks yaparak içerler yani kadehlerine kesilmiş üç parça buz atarak içerler. İrlandalılar ise viskiyle birlikte bira içerler. Kimileri de viskinin sek bir içki olduğunu öne sürer ve içine bir şey katmadan içilmesi gerektiğini öne sürer.

Viskiye Su eklemek

Chivas Regal Nasıl İçilir
Chivas Regal Nasıl İçilir

Viskinin içine az miktarda su eklemek viskinin miktarında ufak bir seyrelme yapar ve size içim rahatlığı getirebilir. Aynı zamanda su sihirli bir etki de yaparak farklı aroma tatlarının oluşmasını sağlar ve viski karakterinde de büyük değişimlere neden olur. İlk kadehlerinizde viskiye su eklemek çok da tavsiye edilen bir durum olmamakla birlikte kadehleri devirirken her kadehten damla damla su ekleyerek devam etmek çok daha farklı aromaları ve tatları almanıza yardımcı olur.

Önemli bir nokta da şudur ki viskiye su kattığınız zaman çoğu kez viski içmemiş sayılırsınız çünkü bir alkolün viski diye adlandırılması için içindeki alkol oranının en az %40 olması gerekmektedir. Siz su katınca bu oran azalmış olur. Viski nasıl içilir farklı ülkelerde farklı şekillerde görebiliriz. Genel olarak kişinin kendi damat tadını yakalaması da diğer önemli konudur.

Viskiye Buz eklemek

Özellikle sıcak yaz akşamlarında kullanmanızı tavsiye edebileceğim bir yöntemdir. Viskiye buz attığınızda buzlar yavaş yavaş ermekte olacak ve viskiniz de aynı anda soğuyacaktır. Bununla birlikte buz eridikçe viskide seyrelme olacak ve yudumlarınıza devam ettikçe daha farklı aromalar almış olacaksınız ve viskinizin alkol oranı da düşmüş olacak.

En önemli kısımlardan birisi de eklemek istediğiniz buzu nerde dondurduğunuzdur. Buzu dondururken dolapta başka gıdaların bulunması tat karışımına neden olur ve viskinizden aldığınız zevki azaltır. Bunun için eğer viskinizi buzla birlikte içmek istiyorsanız buzu dolapta tek başına saklamanız gerekmektedir.

Viski Mezeleri

Viski mezesi deyince birçoğumuzun aklına bitter çikolata gelmektedir. Viskimizi içerken meze olarak bitter çikolata olduğu gibi kuruyemiş de kullanabiliriz ve günümüzde en çok bu iki meze kullanılır. Ancak gün geçtikçe ilerleyen Gastronomi kültürü ile birlikte çok daha fazla meze çeşitleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Özellikle son dönemlerde çok sık rastladığımız mezeler tuzlu çikolata ve acı biberli çikolata olmaktadır. Bunların haricinde turşu, olgun peynir, karamel şekerlemesi, kremamsı mezeler de viskinin yanında çok iyi giden mezelerdir.

Viski yemekten önce mi sonra mı içilir?

Viski içmek istiyorsanız en doğru zaman yemekten iki, üç saat öncedir. Diğer alkollerin aksine viski açken içilen içkilerdendir. Yemekle birlikçe ya da yemekten sonra içilmesi tavsiye edilmez. Digestive özelliği de yoktur.

Özetlemek gerekirse viski içmek için yukarıda verilmiş olan tavsiyelere uyabilirsiniz. Ancak en önemli olan siz nasıl keyif alırsanız öyle için.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir