Boşanırken Kredi Ve Kredi Kartı Borcu

Boşanırken Kredi Ve Kredi Kartı Borcu. Günümüzde finans kuruluşları tüketicilere kredi kartı kullanım hakkı tanımaktadır. Bankalar tarafından verilmiş olan tüm limitlerin mutlak ve mutlak ödenmesi gerekmektedir. Belirli bir periyot aralığına tabi tutulan borçların ödenmemesi durumunda banka devreye girmektedir. Bu durumda tüm kart sahipleri istenmeyen sıkıntılar içerisine girebilmektedir.

Boşanırken Kredi Ve Kredi Kartı Borcu

Boşanırken Kredi Ve Kredi Kartı Borcu
Boşanırken Kredi Ve Kredi Kartı Borcu

Borç yalnızca borcu olan kişilerden alınacağı için banka sadece borçlu kişi ile bir irtibata geçmektedir. Özlük hayatı ve özel hayatın gizliliğinden yola çıkılarak bankalar düzenlemelere göre hareket etmektedir. Kısaca anlatmak gerekirse kişinin kredi kartı borcu yakınındaki kişiyi kapsamadığı için banka direkt borç sahibi ile bir iletişim haline geçmektedir. Boşanma durumu gibi bir süreç yaşanması durumunda banka yasal süreç başlatmamakla beraber tahsili yalnızca borçlu olan kişiden istemektedir.

Bu durumda eşinden herhangi bir tahsil isteme hakkı söz konusu değildir. Bu durumda boşanmış çiftlerde eğer ki erkek tarafı borçlu ise borç erkekten alınacaktır. Eğer ki boşanma gibi bir durumun söz konusu olmadığı durumlarda da iki taraf içinde yasal işlemler başlatılarak tahsilin bir an önce ödenmesi gerektiği ikazları yapılmaktadır. Her birey bankadan almış olduğu parayı son kuruşuna kadar ödeme zorunluluğu içerisinde olduğu için banka doğal olarak kendi haklarını arama gayreti içerisinde yer alır.

Boşanma Sonrası Borçlar Ve Hukuki Süreç

Borçlu olan kişiye yalnızca borcu bildirilmekle beraber eğer ki borç sürecinden eşinin hiçbir haberi yok ise hukuki süreç borçlu olan eşine açılmakta ve borçlu olan kişi hakkında yasal takip başlatılmaktadır. Bankadan çıkacak kararlar doğrultusunda banka borçluyu da değiştirebilmektedir. Eşiniz adına kredi çekip ödemediğiniz takdirde borç kendi üzerinize geçerek sizin yükümlülüğünüz altına girecektir. Boşanma esnasında ise eşiniz sizin bu durumunuzu kanıtlayabilirse borç sizin adınıza kalabilme durumunu taşıyor. Eğer ki eşiniz ile kendi hususi eşyalarınızı ayırabileceğinizi gösteren bir belgenin olmaması durumunda haciz işlemleri sizin adınıza da başlatılabilmektedir. Tüm bunların yaşanmaması adına kredi sahiplerinin daha çok dikkatli davranması gerekmektedir. Çünkü borçların birikmesi ile birlikte haciz işlemleri devreye giriyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir