Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır? Bitcoin bir kişi ya da kişilerce oluşturulmuş bir sanal para birimi olmaktadır. Esasında bitcoin bir sanal para birimi değildir. Yani para birimi mantığına ters olan bir sistem olmak ile birlikte bir yatırım olanağıdır demek daha doğru olmaktadır. 2008 yılında yapılan basit bir yazılım ve koyulan kuralları ile bir değer haline gelmeye başlayan bitcoin ilk kurulum sırasında 16600 milyon adet olmak üzere tasarlanmış yani kodlanmıştır.

Bu işlemler yapıldıktan sonra ise bu miktarın değişmesi olanaksız olmak ile birlikte değişebilmesi için bulunduğu sunucuların her birinde aynı anda onaylanması gerekmektedir. Tabi olarak tek bir sunucuda bulunmayan şu anda dünya üzerinde 15000 sunucuda bulunan bitcoin miktarını değiştirmekte mümkün değildir. Yani bir sunucu açarak btc üretmek imkânsız olmaktadır. Bu konuda ise kişiler kendi sanal para birimlerini üretebilmektedirler. Örnek verecek olursak litecoin ve dogecoin dünya üzerinde en çok kullanılan birer sanal para yani sanal yatırım birimi olmaktadır.

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır
Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır

Bitcoin Nasıl Alınır ve Satılır?

Bitcoin almak için ise öncelikle en az bir dijital cüzdan oluşturmanız gerekmektedir. Bu dijital cüzdan oluşturma işlemini gerçekleştirdikten sonra ise bitcoin borsasına girip burada bitcoin satan ve bu konularda referans olan kurumlardan btc satın alına bilinmekte ve bitcoin borsasına giriş yapılmış bulunmaktadır. Bu durumda en önemli olan ayrıntı ise bitcoin bir banka ya da bir finansal bir kuruluş değildir. Yani bitcoin alma işlemi için başvurulacak, bitcoin alınabilecek yerler bankalar değildir. Yani bitcoin almak için yatırılan ücretler bir bankaya değil bitcoin ticareti yapan kuruluşlara gitmektedir ve insanlar bitcoin borsasına girerek bu kuruluşlardan bitcoin alımı yapabilmektedir. Bitcoin satmak ise alımı gibi oldukça basittir. Satmak için yapılması gereken ise alıcılar ile iletişime geçerek btc borsasından satım işlemlerini yapmaktır.

Bitcoin değeri nedir sorusuna ise tam ve net bir cevap vermek doğru olmamaktadır. Şua anki değeri yaklaşık 16.000 Amerikan Doları civarında olsa da btc sanal bir yatırım birimi olduğu için herhangi bir denetleme mümkün olmamaktadır. Denetleme olmaması ise bitcoin borsası üzerinde manipülasyonlar yapılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu durum bitcoin değerinin her an değişmesine de sebep olmaktadır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir