Bileşik Faiz Oranı Nedir

Bileşik Faiz Oranı Nedir? Bir yatırımcının ilk olarak bilmesi gereken noktaların başında bileşik faiz gelmektedir. Bileşik faiz basit şekilde anlatımı ile dana önce yaptığınız tasarruflarınız üzerinden elde etmiş olduğunuz faiz üzerinden faiz kazanmanıza verilen isimdir. Ülkemizin kamu borcunun çizgiden çıkmasına neden olan bileşik faiz 2001 yılında kriz olarak karşımıza çıkmıştır. Bu dönemde yaşanan krizin sebebi bileşik faizin çıkarımıza kullanılmasını beceremememiz ve elimize yüzümüze bulaştırmamızdı.

Peki, Bileşik Faiz Nasıl Hesaplanır?

Bileşik Faiz Oranı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Kolay ve anlaşılır bir örnekle anlatmak gerekirse 21 yaşınızdan itibaren her yıl 1000.- TL. Birikim yaptığınızı varsayalım ve söz konusu birikiminiz için tercih ettiğiniz yatırım alanının reel getirisi yıllık %10 olsun. İlk yıl birikim yaptığınız 1.000.-TL 22 yaşınıza geldiğinizde 1.100.- TL. Olur. Bu para ile birlikte yeni yılda biriktireceğiniz 1.000.-TL’yi yine yıllık faiz getirisi %10 olan bir alanda değerlendirdiğinizi düşünelim. İkinci yılın sonunda ilk yıl için yaptığınız birikiminiz 1.210.- TL. İkinci yıl için yaptığınız 1.000.- TL. Birikiminiz ise 1.100.-TL olacak ve toplamda 2.310.- TL.’lik bir birikim elde etmiş olursunuz. Üçüncü yılın ardından ilk sene biriktirdiğiniz 1.000.- TL 1.331. TL.’ye ulaşır.

Bileşik Faiz Oranı Nedir
Bileşik Faiz Oranı Nedir

Bu örneğe göre bileşik faiz ile ilk yıl elde ettiğiniz faiz 100.-TL iken, ikinci yılı 110.-TL, üçüncü yıl ise 121.-TL. Olarak artmaya devam etmektedir. İşte bileşik faizin sırrı da burada gizlidir.

Bileşik faiz hesaplama formülü ise; Anapara * (1+faiz oranı)^yıl sayısı olarak ifade edilmektedir. Verdiğimiz örnek için bu formülde kullanacağınız rakam 0,1’dir. ^ işareti ise üs anlamına gelmektedir. 30 senenin sonunda elde edeceğiniz rakamı bulabilmeniz için buraya 30 değerini girmelisiniz. Şayet basit faiz uygulansa idi 1.000.-TL’ye her yıl 100 TL. Faiz eklenecek ve 30 yılın sonunda toplam rakamınız 4.000.- TL. Lira olur. Bileşik faiz hesaplama formülü ile ise aynı rakam 30 senenin sonunda 17.450.-TL’ye ulaşır.

Erken para biriktirmek oldukça önemlidir. Ayrıca yaptığınız yatırımlar sebebi ile kazandığınız faiz gelirlerini de harcamayarak yeniden yatırım yapmakta oldukça önemlidir. İşte bileşik faizin sırrı da budur.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir