bankalar arası kredi notu öğrenme

Gelişen bankacılık sistemleri ile birlikte artık hangi bankaya ne kadar ödemenizin olduğu veya ödemelerinizin gecikip gecikmediğini öğrenmek son derece kolaydır. Bankalar arası kredi notu öğrenme işlemleri pek çok kanal aracılığıyla yapılabilmektedir. Cep Bankacılığı, Online Şubeler, Müşteri Hizmetleri Hattı veya Fiziki Şubeler akla ilk gelen noktalardır. Kredi notu ise kısaca bütün bankaların bakmakta olduğu bir referans notu olarak nitelendirilebilmektedir. Kredi notu negatif yönde seyrediyorsa kredi talebinde bulunan kişinin kredi alabilmesi olanaksızdır. Ancak pozitif yönde bir durum söz konusuysa gönül rahatlığıyla kredi çekilebilmektedir. Kredi notu referans alınmadan herhangi bir kredi işlemi gerçekleştirilememektedir. Bu nedenle bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekmektedir. Gelişen sistemler kolay ve hızlı bir şekilde kredi notu öğrenmeye imkan tanımaktadır.

SMS ile Bankalar Arası Kredi Notu Öğrenme

Finans sektörü ile operatörlerin entegre çalışması sonucu geliştirilen sistemler ile cep telefonu aracılığıyla kredi notu öğrenebilmek mümkündür. Vodafone; Findeks ile gerçekleştirdiği anlaşmalara bağlı olarak müşterilerine kısa mesaj yoluyla kredi notu öğrenebilme imkanı tanımaktadır. Kredi notu öğrenme sms vodafone işlemi gerçekleştirmek isteyen müşterilerin yapması gereken ise Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası ile Doğum Tarihi arasında bir boşluk bırakarak 1122 hattına kısa mesaj yollamaktır. Hızlı ve çok yönlü çalışan sistem kısa sürede topladığı veriler ile kesin sonucu bir kaç dakika içerisinde mesaj olarak tekrar iletmektedir. Bu sayede 9 TL gibi uygun bir ücrete vakit kaybetmeden sonuç alınabilmektedir.

Findeks benzer hizmeti Avea müşterileri içinde sunmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu yani kısaltılmış adıyla KBB ile Türk Telekom arasında ki iş birliği neticesinde Türk Telekom kredi notu öğrenme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Yani adıyla Türk Telekom olan avea ile kredi notunun öğrenilebilmesi için TC Kimlik Numarası bir boşluk Doğum Tarihi yazıp 1122 numarasına gönderilmesi yeterli olmaktadır. Her sorgu için tahsil edilen ücret miktarı Vodafone ve Turkcell’de olduğu gibi 9 TL olarak belirlenmiştir. Telefonunuza gelecek olan kısa mesaj ile bilgilendirilme sağlanacaktır. Kredi notunuz 1000 veya 1900 arasında değişiyorsa kredi almaya hakkınız var demektir. Ancak 1000 puandan daha az kredi notuna sahipseniz kredi alma gibi bir ihtimaliniz söz konusu değildir.

Findeks kredi notu kısaca her bankanın dikkate aldığı bir referans puanını ifade etmektedir. Kredi alıp alamayacağını hızlı yoldan öğrenmek isteyen Türk müşterilere cep telefonunun kısa mesaj bölümünü kullanarak sorgulama yapma şansı tanımaktadır. Findeks kredi notu öğrenme işlemi kurumsal findeks web sitesi aracılığıyla da öğrenilebilmektedir. Siteye giriş yapan kullanıcılar ana sayfada yer almakta olan gerekli bölmeye TC ve Telefon Numarasını girip devam butonuna tıkladığı takdirde en geç bir kaç dakika içerisinde detaylı bilgilendirme sağlayabilmektedir. Findeks operatörler aracılığıyla gerçekleştirdiği işlemlerde sabit 9 TL kesinti uygulasa da sunduğu bazı paketler ile çok daha uygun fiyatlara sorgulama yapılmasına imkan sağlamaktadır. Findeks tarafından sunulan kredi notu sorgulama paketleri farklı içerik ve fiyatlandırmaya sahiptir.

bankalar arası kredi notu öğrenme
bankalar arası kredi notu öğrenme

Bu paketler eşliğinde anında kredi notu öğrenme işlemi sağlanabilmektedir. Son 12 ayın verilerinden oluşturulan raporlar detaylı döküm halinde sunulmaktadır. Sunulan paketler arasında Klasik, Gold Takipçi, Gold Danışmanlı ve Premium bulunmaktadır. Paketler sıralandığı şekilde içeriksel artış göstermektedir. Paketlerin tamamında bulunan iki standart özellik ise Findeks Notlu Risk Raporu, İzleme ve Uyarı Hizmetleridir. Paket ücretleri arttıkça sağlanan hizmet sayısı da artış göstermektedir. Findeks üyelikleri ücretsiz olarak sunmaktadır. Sunulan paketlerin tamamı ayrı ayrı alınabilmekte veya tek bir tanesi tercih edilebilmektedir. Bireysel hizmetlerin yanı sıra Ticari faaliyetlere yönelik hizmetlerde sunulmaktadır.

Leasing nedir ? En karlı leasing şartları nelerdir ? yazısını okumak için finansweb.net adresini ziyaret edebilirsiniz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir