Bankada Hesap Açma İçin Gerekli Belgeler

Bankada Hesap Açma İçin Gerekli Belgeler. Banka hesabı açabilmek için öncelikle herkesin bildiği gibi 18 yaşını doldurmuş olmak yani reşit olmak gerekmektedir. 18 yaşından küçük olunması halinde ise yasal veliniz ile birlikte yani anne ya da babanız ile birlikte bankaya giderek hesap başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Hesap Açarken Banka Seçimi

Herkes tarafından bilinen birçok banka arasından seçim yaparken dikkat etmeniz gereken nokta hem fonksiyonel olarak hem de online olarak gelişmiş bir alt yapıya sahip olmasıdır. Günümüzde hemen hemen her şeyin internet üzerinden halledildiği düşünüldüğünde milyonlarca kişinin bankacılık işlemleri ile ilgili banka şubesine gitmektense dilediği ortamda internet üzerinden işlemlerini halletme kolaylığından yararlandığı da gayet net olarak ortaya çıkmaktadır.

Siz de işlemlerinizi internet ağırlıklı olarak halletmeyi düşünüyorsanız ilk bakmanız gereken özellik Havale, EFT, Fatura Ödemesi ve diğer işlemleriniz ile ilgili internet üzerinden gerçekleştirilen işlemler için ücret talep edilip edilmediğidir. Ücret almayan bankaları tercih etmeniz sizi ileride yüklenmek zorunda kalacağınız birçok maliyetten kurtaracaktır.

Hesap Açımı

Bankada Hesap Açma İçin Gerekli Belgeler
Bankada Hesap Açma İçin Gerekli Belgeler

İlk olarak banka hesabı kimin üzerine açılacaksa o kişiye ait kimlik gerekmektedir. Tüm bankalar olmasa dahi bir takım bankalar internet üzerinden bile bireylere hesap açma hizmeti vermektedir. Bu sayede kişiler sadece kimlik bilgileri ile söz konusu bankaların internet siteleri üzerinden hesap açabilmektedir.

Öncelikle hangi bankada hesap açtırmak istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Kararınızı verdikten sonra o bankanın size en yakın şubesine giderek hesabınızı açtırabilir ya da söz konusu bankanın internet sitesi üzerinden hesap açma hizmeti varsa faydalanabilirsiniz.

Bazı bankalar müşterilerine hesap açarken hiçbir ücret talep etmese de bazı bankalar hesap açmak için ücret talep edebilmektedir. Hangi bankada hesap açma ile ilgili ücret alınıp alınmadığını öğrenmek için internet üzerinden bankaların sitelerine girip gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Gerekli Belgeler

Hemen hemen tüm bankalar aynı evrakları talep etmektedir. Bunlar tüm müşteriler için Bankacılık İşlem Sözleşmesi, Risk Bildirim Raporu, Alım Satım Çerçeve Sözleşmesi, Nemalandırma Talimatı’dır. Eğer hesap açtıracak gerçek kişi ise kimlik ve vergi kimlik belgesi istenmektedir.

Hesap tüzel kişilik için açılacaksa ayrıca; Güncel tarihli imza sirküleri, Şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi, Ticaret Odası Kayıt Belgesi ve Ticaret Sicil Gazetesi, Faaliyet Belgesi ve Vergi Levhası istenmektedir. Bazı bankalar bu evraklara ek olarak farklı evraklar da talep edebilmektedir

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir