Kara Liste

Banka Kara Listeden nasıl Çıkılır? Halk tarafından kara liste olarak adlandırılan kara liste, kişi ve kurumların bankalarla yapmış olduğu finansman ilişkilerinde yaşamış olduğu sorunların, bankalar tarafından Merkez Bankasına göndermiş oldukları listedir. Bu liste yüzünden banka, listede ismi geçen kişilere kredi veya kredi kartı vermek istemez. Peki, Banka Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Kara liste adını verdiğimiz bu listeler, banka ve kredi kayıt bürolarında 5 yıl boyunca saklanır. Ama bankalar bu listeyi değerlendirirken genellikle 5 yıl olarak değil 3 sene olarak temel alıyorlar. Sebebi ise müşteri kaybetmeme ve yeni müşteriler kazanmak için. İsmimizin kara listeden silinmesi hemen olan bir işlem değildir. Diyelim ki bankalara tüketici kredisi ve kredi kart borçlarımız var. Bu borçların hepsini kapattık. Artık kuruş dahi olsa bankaya borcumuz olmasa bile, kara listeden ismimiz hemen silinmez.

Banka Kara Listeden nasıl Çıkılır?

Kara Liste
Banka Kara Listeden nasıl Çıkılır

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi, bankalara hiç borcumuz yoksa 5 yıl içinde Merkez Bankasında ki kara listeden ismimiz silinmektedir. Banka Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Sorusuna basit bir ifadeyle cevaplayalım. Bankalardan almış olduğumuz tüketici kredileri, banka kredilerini gününde ödemek veya vermiş olduğunuz çeklerin karşılığının olması, gecikmememmiş olması  şartıyla ismimiz kara listeden zamanı geldiğinde silinecektir. Kısacası borcumuzu ödeyeceğiz bunun en açık ifadesi budur. Diyelim ki sizin hiç borcunuz yok ama bankalara kredi için başvurduğunuzda size kredi veremeyeceklerini, sebebinin ise isminizin kara listede olduğunu söylediler.

Eğer ki bir hata olduğunu düşünüyorsanız ve Merkez bankasında ki kara listede isminizin silinmesini istiyorsanız, Merkez Bankasına bir dilekçe yazmanız gerekmektedir. Bu dilekçeyi elden veya posta yoluyla verebilirsiniz. Kesinlikle telefonla ve faks yoluyla bu işlemi yapamıyorsunuz. İsminizin kara listede olup olmadığını öğrenmek içinde, yine Merkez Bankası’na bir dilekçe yazmanız veya Findeks.com adresine girerek kara listede olup olmadığınız öğrenebilirsiniz.

Banka Kara Listeden Nasıl Çıkılır? Makalemizde son olarak, kara listeden ismimiz çıksa bile bize bankalar temkinli davranmaya devam edecektir. Bu da talep edeceğimiz kredi veya kredi kart taleplerinde olumsuz olarak bizlere dönebilir. En iyisi borçlarımız zamanında ödemek ve kara liste denilen kara şöhret ismini almamaktır.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir