Az Riskli Kredi Notu Nedir

Bireylerin finansal performanslarının sonucu olan kredi notları kişilerin bankalar ve finansal kurumlar ile olan ilişkilerini düzenleyen en önemli unsurdur. Bankaların ve finansal kurumların müşterilerine karşı uygulayacakları politikaları belirleyen kredi notları Kredi Kayıt Bürosu ve FİNDEKS Finansal Raporlama Kurumları tarafından kayıt altına alınmaktadır. Peki Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Bu kayıtlar finansal kurumlardan ve bankalardan alınan kişilerin bu kurumlarla yaptıkları anlaşmalara ne kadar uyup uymadıklarını belirten kayıtlar yardımı ile oluşturulmaktadır. Düzenli alınan bu kayıtlar dâhilinde puan tablolarına yansıtılan müşteri performansları bankaların ve finansal kurumların daha sonrasında bu müşterilere karşı tutumunu belirlemektedir. Belli puan aralıkları ile sınıflandırılan kredi notları kendi arasında düşükten yükseğe doğru farklı müşteri performanslarını yansıtmaktadır.

Puan aralıklarına göre nitelendirilen kişilerin finansal performansları bankalarca yeni ilişkilerde müşteriler sunulacak olan hizmetlerin onaylanıp onaylanmamasında en önemli etkendir. Bu puan aralıkları arasında kredi notu düşük olan bireyler yani kredi notları 699’dan düşük olan bireyler bankalarca riskli müşteri grubunda yer alır ve bu müşterilerin bankalardan banka ürünlerinde faydalanması oldukça zordur. Bankalar bazı müşterilerine de az riskli müşteri gözü ile bakmaktadırlar.

Az Riskli Kredi Notu Nedir?

Az Riskli Kredi Notu Nedir

Az riskli kredi notu nedir? Bankaların ilişkilerinde az riskli müşteri olarak nitelendirdikleri müşterilerin sahip oldukları puan aralıkları az riskli kredi notu olarak değerlendirilir. Bankaların az riskli müşteri tanımları arasında yer alan müşterilerin puan aralıkları 699 ile 1499 arasında değişiklik göstermektedir. Ancak FİNDEKS kredi notu değerlendirmelerinde renkler ile gruplandırılan ve sarı renk aralığında yer alan bu kredi puanlarına sahip olan kişilerin tamamı az riskli grupta yer almazlar.

Az riskli kredi notu nedir? Kişilerin FİNDEKS renklerinin sarı olması bu müşterilerin tamamını az riskli müşteriler olarak tanımlamaz. Kişilerin kredi notları 700 ile 1000 arasında olan müşteriler riskli müşteriler olarak adlandırılır. Ve bu puan aralığı dışında olan bireyler az riskli müşteri sınıfında kabul edilirler. Az riskli müşteri grubunda yer alan müşteriler bankaların banka ürünlerinden çeşitli şartları yerine getirmeleri koşulu ile yararlanabilmektedirler. Bankaların bu müşterilerinden istedikleri şartlar kefil ve ipotektir.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir