Altına Taksit

Altına Taksit Yapılıyor Mu? Özellikle kuyumculuk sektöründe büyük tepki çeken, sektördeki kredi kartı taksitli satışlara olan öngörü yumuşatılmaya başlandı. BDDK’nın internet sitesinde yayınlanmış olan Banka Kartları ve Kredi Kartı Yönetmeliği değişikliği bilgisi, kuyumculuk sektöründeki “kredi kartlı satışlarda taksitlendirilmeyen” hizmet ve mal olması grubundan çıkartılması gerektiğini belirtiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ( BDDK), kuyumculuk sektörlerindeki kredi kartı ile yapılacak olan taksitlerde “dört aya kadar taksit” yapılacağını öngören yönetmeliği yayınlamış oldu. Buna istinaden artık kuyumculuk alışverişlerinde kredi kartı ile yapılan taksitlendirmeler 4 ayı geçmeyecek.

En Çok 9 Ay Taksit

Altına Taksit
Altına Taksit

Kuyumculuk sektöründeki bu taksitlendirme öngörüsünün ardından telekomünikasyonla ilgili harcamalar, gıda, akaryakıt, hediye çeki ve buna benzer durumlarda somut herhangi bir mal veya hizmet içermeyen ürünlerde ise taksit yasakları ve bunların dışında kalan mal ve hizmetler konusunda ise “en fazla 9 ay taksit” uygulaması ise sürecek.

Pos Tefecilik İddiası Ortalığı Karıştırıyordu

Bankalar, kuyumculuk sektöründeki tefecilik iddiaları ile ilgili olarak altın satışlarındaki taksitlendirmeye hep karşı çıkıyordu. Kuyumcular ise yüksek banka faizlerine bulanmış kredi kartı borçluları ve mağdurları için ise bir can simidi niteliğindeydi. Kredi kartı borcunuz varsa ve yüksek faizden dolayı kötü durumdaysanız kuyumcular sizin için bir nimetti.

Bunu öngören bazı kuyumcular ise kredi kartı borcu olan vatandaşların kredi kartı borçlarını tek seferde ödeyip, daha sonra aynı kredi kartına taksitle altın satmış gibi üzerine bir de faiz ekleyerek borcu taksitle geri almış oluyordu. Bu uygulama ise bankaların vatandaşlara uygulamış olduğu faizlerin oranlarından daha düşük olduğundan dolayı büyük ilgi görüyordu.

Fakat artık kuyumculuk alışverişlerinde yapılan yeni düzenlemeler sonucunda ise tefeciler de bu durumdan nasibini almış durumda. Kuyumculuk sektöründe her ne kadar altına taksit yapılmasını satıcılar talep etse de bankalar bu konuda yumuşamayacağa benziyor. Kredi kartına taksitle altının 4 aydan yukarılara çıkarılıp çıkarılmayacağı ise bu aralar söz konusu bir durum değil. Tüketicilerin ve aynı zamanda kuyumculuk sektöründekilerin beklediği kredi kartı ile altına taksit olanaklarının eskiye dönecek olması merak konusu.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir